Fitness

Egzersizi spor salonunda yapmanız için 5 neden #15

Şartlar ne olursa olsun, bir sağlık engeli olmadığı sürece her daim sporla iç içe olmanız gerekiyor.

Herkesin kendine göre bir ‘iyi hissetme biçimi’ var. Sizinkisi ne bilmiyoruz ama sporun ve düzenli egzersizin yapan herkesi çok iyi hissettirdiğine eminiz. Kiminiz arkadaşlarınızla takılmaktan, aileyle vakit geçirmekten ya da hobisiyle ilgili saatler geçirmekten hoşlanıyor olabilir. Ancak bunların yanı sıra, kendinize iyi bakabilmek, bedeniniz ve ruhunuz için de bir şeyler yapmak gerek!

Mesela fitness! Buna ek olarak, sağlıklı beslenmeyi de bir şekilde yaşam biçimi haline getirmek şart. Düzenli, huzurlu ve iyi bir hayat için, birbirinden ayrılmaz ikili olarak gördüğümüz spor ve sağlıklı beslenme, her daim listenin başında. Şartlar ne olursa olsun, bir sağlık engeli olmadığı sürece her daim sporla iç içe olmanız gerekiyor. Çünkü en iyi sonuç, istikrarlı olunduğunda alınıyor!

Özellikle mevsimden :sıcak veya soğuk havadan şikayet edebilirsiniz. Belki spora gitmemek için kötü hava koşullarını bahane ediyor olabilirsiniz. Tekrar hatırlatalım; bahanelerinizi başka şeylere saklayın, sporu ihmal etmeyin. Belki de spor salonuna üye olmak tüm hayatınızı değiştirebilir.

İhtiyacınız olan motivasyonu spor salonlarında bulabilirsiniz! Bunun için geçerli nedenlerimiz var. Hazırsanız başlayalım!

Motivasyon kaynağı

Egzersiz yapmak için en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri motivasyon. O olmadan ne bir adım atabiliyoruz, ne de ağırlık kaldırabiliyoruz. Zaman zaman motivasyonu sağlayacak etkenleri oluşturmak ise bir hayli zor olabiliyor. Stresli ve tempolu iş hayatı, trafikte geçirilen zaman ya da özel sebepler yüzünden spora halimiz veya hevesimiz kalmayabiliyor. Ancak bir spor salonu üyesi olmuş olsaydınız, aidiyet duygusuyla beraber kendinizi salona gitmek için biraz zorlayabilme imkanınız oluşabilir. Belki de ödediğiniz yıllık/aylık spor salonu üyelik ücretinin hakkını vermek için bile gitmeniz gerekebilir. Bu da bir sebep! Ancak bunun ötesinde motivasyonu yaratabilmek için üyesi olduğunuz spor salonuna karşı sempatik duygular beslemeniz şart. Gittiğiniz yeri sevin ki; ayaklarınız geri geri gitmesin. Siz de spordan, egzersizden mahrum kalmayın.

Kişisel eğitmen desteği

Dürüst olalım. Bir şeyi çok severek yapmanız, mesleki eğitimini almadığınız sürece, onu en doğru şekilde uyguladığınız anlamına gelmiyor. Bu yüzden her mesleğin uzmanlık alanı var! İşi bilenden görmek, doğru ve hatasız şekilde uygulamak varken, kendimize acı çektirmenin alemi yok. Fitness’a karşı duyduğunuz aşk, zaman zaman sizi yanlış tekniklere yönlendirebilir. Bir hareketi doğru şekilde yapmamanız, küçük ya da büyük her türlü sakatlık riskini artırmanıza neden olur. Sporu yapmanızın nedeni kendinize acı çektirmek değil, kendinizi iyi hissetmek, bedeninizi sağlığına kavuşturmaktır. Bunu sürekli hatırlayarak ilerlemeniz şiddetle tavsiye edilir! Bu yüzden eğer imkanınız varsa; egzersiz programınızı bir kişisel eğitmen eşliğinde uygulamanız önerilir. Hareketleri daha doğru yaparak, istediğiniz sonuca kavuşmanız çok daha kısa sürecektir.

Soğuk havadan uzak

Bahanelere çok açığız, bu bir gerçek.

Zaman zaman canımızın yapmak istemediği her şeye bir kulp bulabiliyoruz. Bu aralar da spor yapma isteğinin körelmesinde soğuk hava bir hayli etkili! Ama soğuk havanın farklı sayıyla maçı almasına izin vermemeliyiz. Bu yüzden henüz bir spor salonu üyeliğiniz yoksa, hemen bütçenize uygun şekilde bir üyelik gerçekleştirmelisiniz! Kendinizi bir şekilde salonu gitme konusunda mecbur hissedecek, bir süre sonra alışkanlık kazanmaya başlayacaksınız. İlerleyen zamanlarda keyif almaya başladıkça, etkili sonuçları gördükçe her gün gitmek isteyeceksiniz! Soğuk mu, o da ne?

Sosyalleşme fırsatı

Egzersiz yaparken, arkadaşlık ilişkilerinizi de geliştirebilirsiniz. Eğer ki, dışa dönük bir insansanız işiniz daha kolay olacak. Sizin gibi amacı fit ve sağlıklı olmak isteyen kişilerle sohbet edebilir, deneyimlerinizi paylaşabilir, farklı spor ve koşu etkinliklerine katılabilirsiniz. Böylece kötü alışkanlılara sahip arkadaşlarınız için de motivasyon kaynağı olabilirsiniz.

Grup dersleri

Eğlenmek hepimizin hakkı! Spor yaparken bile… Spor salonlarındaki grup dersleri eğlenerek egzersiz yapmak için en doğru adreslerden biri. Onlarca kişiyle, farklı ve hareketli müzikler eşliğinde ter atarken, dans etkisini de yaratabilirsiniz. Kendinizi bu müziklerle daha kolay motive edebileceksiniz. Hatta fit kalmaya çalışırken, kurtlarınızı bile dökebilirsiniz! Nasıl mı? Tabii ki de Zumba’yla!

Spor salonuna gitmeyi alışkanlık haline getirmeye başladığınızda, etrafınızdakiler de sizi örnek almaya başlayabilir!

Dikkat dikkat!

Spor salonunda dikkat etmeniz gereken durumları hatırlatalım….

• Aletleri kullanmaya başlamadan önce üzerine havlunuzu yaymayı unutmayın. Böylece gerekli hijyenik ortamı sağlamış olursunuz.

• Suyunuzu yanınızdan ayırmayın. Egzersiz esnasında su tüketimine dikkat edin.

• Sizi rahatsız edecek kıyafetlerden uzak durun. Rahat, esnekliği iyi, teri atabilen kumaşlar tercih edin.

• Kullandığınız ekipmanları (ağırlıklar, mat vb.) yerli yerinde bırakın. Sizden sonra ekipmanlardan faydalanmak isteyenlerin işini kolaylaştırın.

• Egzersiz planınızı bozmamak için telefonunuzu dolabınızda bırakın. Yalnızca hareketlerinize odaklanın.

• Eğer bir fitness eğitmeni değilseniz, etrafınızdakilere önerilerde bulunmayın. Farkında olmadan başkalarının sakatlanmasına neden olabilirsiniz.