Yaşam Tarzı

Köpek Balığı değilsin bağışıklığını güçlendir #16

Köpek balığı değilsin bağışıklığını güçlendir.

Basit önlemlerle bağışıklığınızı güçlendirip hastalıklardan kurtulun.

KÖPEK BALIKLARININ dünyada kansere yakalanmayan tek canlı olduğunu biliyor muydunuz? Sizce neden en az 100 yıl yaşıyor ve kansere yakalanmıyorlar? Bu soruların cevabı karaciğerlerinde yatıyor. Bir köpek balığının karaciğeri başka bir yırtıcı hayvanınkinin 20 katı kadar büyük ve ağırdır. Kemik iliğinde ve anne sütünde doğal olarak bulunan “Alkilgliserol” maddesi içerir. Araştırmalar; köpek balığı kıkırdağının memelilerde bulunan her elementten bin kat fazla yeni kan damarı oluşmasını önleyici etkiye (antiangiogenesis efect) sahip olduğunu ortaya koydu. Bu sayede bir tümörün büyümesi için ihtiyacı olan yeni kılcal damarların oluşması engelleniyor. Köpek balıkları ile ilgili bu kadar etkileyici bilgiden sonra sizin bağışıklığınız nasıl diye sormak istiyoruz. “Bir köpek balığı değilim” diyorsanız, bu birkaç fikre açık olun.

1. Güne güzel bir kahvaltı ile başlayın:

Tabağınızdan kaliteli proteinlerin yer aldığı yumurta ve peynir gibi besinleri eksik etmeyin.

2. Düzenli egzersiz yapın:

Hafif tempolu, haftada 4-5 kez, ortalama 30 ila 45 dakika egzersiz yapın.

3. Yeterli miktarda su tüketin:

Havaların soğuması ile sıvı tüketiminizi düşürmeyin. Çay, kahve gibi içecekler suyun yerini tutmayacağı gibi ihtiyaç duyduğunuz su ihtiyacının artmasına bile neden olur. Su içmek için susamayı beklemeyin. Her gün 10-12 bardak su için.

4. Hijyene dikkat edin:

Sabun ve suyla ellerinizi sık sık yıkayın.

5. Meyve ve sebze yiyin:

Taze sebze ve meyveleri mevsimine göre, yeteri kadar ve çeşitlendirerek tüketin. Patlıcan, havuç, ıspanak, taze fasulye, karnabahar, kereviz, portakal, nar, greyfurt, ayva, armut, elma gibi sebze ve meyveleri sofranızdan eksik etmeyin.

6. Haftada 3 kez balık tüketin:

Haftada 2-3 kez balık yemek ve her gün herhangi bir ara öğünde iki tam ceviz tüketmek sağlığa ve mutluluğa katkı sağlar. Eğer yeterli düzeyde omega-3 alamıyorsanız, uzman bir hekimin önerisi ile takviye alabilirsiniz.

7. Yeterli ve kaliteli uyuyun:

Beyin, karaciğer, akciğerler hatta kaslarının bile sorunsuz çalışabilmesi için sıcaklığı kontrol edebilmesi ve hormonları salabilmesi gerekir. Uykusuz kalmak vücudun bunları yapmasını zorlaştırır.

8. Grip aşısı yaptırın:

Grip aşısı bağışıklık sistemini çalışmaya teşvik eder. Aşı ile vücudunuz, virüsü nasıl tanıyacağını ve nasıl virüse karşı savaşacağını öğretir. Doktorunuza danışın.

9. Gereksiz ilaç kullanmayın:

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Gereksiz antibiyotik almak, antibiyotiğe karşı direncinizi yükseltir. Mutlaka doktorunuza danışın.

10. Stresten kurtulun:

Stresliyken vücut stresi yok edebilmek için maddeler üretir ve dengesini şaşırır. İmmün sistemde çöküş meydana gelir. Bu yüzden stres dönemlerinde hepimiz daha sık hasta oluruz.

11. Protein bağışıklığı güçlendirir:

Protein alımı bağışıklık sistemini güçlendirir. Yumurta en güçlü proteindir. Eğer doğal bulabilirseniz haftada 3-4 gün tüketin.