Yaşam Tarzı

Davranışınızı Değiştirin, Hayatınızı Değiştirin

Sağlık ve zindelik hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek çok zor geliyorsa, yalnız değilsiniz.

Herhangi bir hedefe ulaşmak, değişiklik yapmanızı gerektirir. Ve kendinizden, ister kasıtlı olarak ister bilinçsiz olarak tekrar yoluyla yaşamınız boyunca geliştirdiğiniz alışkanlıkları veya davranışları değiştirmenizi istemek uzun bir iştir.

Sağlık uzmanları ve araştırmacılar uzun zamandır insanların sağlıklarını ve zindeliklerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için davranış değişikliğinin gizemini çözmeye çalışıyorlar ve sizi başarıya götürecek küçük, ulaşılabilir adımlar atmak için kullanabileceğiniz çeşitli davranış değişikliği yöntemlerini ortaya çıkardılar.

Davranış değişikliği ile ilgili yaygın bir yanılgı, sürecin zor olacağı, ancak sonuçların çabuk geleceği yönündedir. Gerçekte başarı, uzun bir süre boyunca küçük, ulaşılabilir değişiklikler yapmakta ve kalıcı sağlıklı alışkanlıklar oluşturmakta yatmaktadır.

Sağlıklı davranışları benimsemek - sağlıklı beslenmek, günlük egzersiz yapmak, iyi uyumak ve stresi yönetmek - sabırlı olmalı ve bunu eğlenceli hale getirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Amerikan Egzersiz Konseyi, kişisel eğitmenlerinin, sağlık koçlarının ve diğer egzersiz profesyonellerinin bu modern zamanlar için en mantıklı araçları kullanmasını sağlamak için en son davranış değişikliği araştırmalarına yapmak için yıllarını verdi. Daha iyi sağlık ve zindelik için küçük ama etkili adımlar atmaya başlamak için bu yöntemleri kendi hayatınızda kullanabilirsiniz.

Davranışınızı Değiştirmeye Başlamanın 3 Kolay Yolu

Pozitif Psikoloji

Bir davranışı değiştirme yöntemi, eksikliklerinizden ziyade güçlü yönlerinize odaklanmanızı teşvik eder. Sizinle ilgili yanlış olanı düzeltmeye çalışmak yerine anlamlı bir davranış değişikliği yolculuğunu zenginleştirmeye yardımcı olan güçlü yönlere dayalı, ileriye dönük ve destekleyici bir ortam yaratmak için fırsatlar arayın. Bu yöntemin, herhangi bir davranış değiştirme çabasının önemli bir bileşeni olan zihniyetle çok ilgisi vardır. Beyninizi vücudunuzdan ayıramazsınız, bu nedenle zihinsel çalışmayı yapmak, vücudunuzu fiziksel olarak hareket ettirmek kadar eşit derecede önemlidir.

Olumlu psikolojinin en etkili biçimlerinden biri, muhtemelen sahip olduklarınızı takdir eden şükran günlüğüdür. Sabah telefonunuzu açmadan veya haberleri açmadan önce bir kağıt ve kalemle oturun ve minnettar olduğunuz üç şeyi yazın. Bu, temiz havadan veya güneşli bir günden, yazarken içtiğiniz kahveye kadar her şey olabilir. Ayrıca doğada bir yürüyüşe çıkabilir, manzaraları ve seslere odaklanabilirsiniz.

Kendi Kendini Belirleme Teorisi

İnsan motivasyonu teorisi olarak da bilinen bu yöntem , bir insan olarak büyüme ve bağlantı kurma potansiyelinize ve arzunuza odaklanır. Sağlık ve egzersizle ilgili davranışlarınızı değiştirmenize yardımcı olacak her şey arasında topluluk en güçlüsü olabilir. Yeterlilik (iyi bir iş yapmış gibi hissetmek), özerklik (değişikliklerinize sahip olmak) ve ilişkililik (topluluğun gücü ve başkalarıyla bağlantı kurmak) bu teorinin temel taşlarıdır.

Şunu deneyin: Bir antrenman arkadaşı bulun. Bir yürüyüş kulübüne katılın veya daha aktif olma çabalarınızda size katılacak bir aile üyesi veya arkadaş edinin. Başka bir kişinin hesap verebilirliğinin motivasyonunuzu ve kararlılığınızı nasıl artırdığını görün.

AKILLI Hedefler

Bir hedefe sahip olmak önemlidir, ancak bunun AKILLI bir hedef olduğundan emin olmanın - spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı - daha büyük başarıya yol açtığı gösterilmiştir.

Şunu deneyin: Bir AKILLI Hedefi oluşturun. Örneğin, daha hızlı, daha fit bir yürüyüşçü olmak istiyorsanız, bir yürüyüş etkinliğine kaydolmayı düşünün. Bu hedef belirli (kaç kilometre yürüyeceğiniz), ulaşılabilir (mevcut kondisyon seviyenize bağlı olarak gerçekçi bir kilometre ile başlayın), alakalı (yürüyüş çoğu insanın keyifli bulduğu bir şeydir ve bu etkinlik için eğitim, ilerlemenize yardımcı olacaktır. hedef) ve zaman sınırı (olayın tarihi size antrenman yaparken hedeflemeniz için belirlenmiş bir hedef verir). Aynı süreç, kilo vermek, gücü artırmak veya diyetinizi iyileştirmek gibi çok çeşitli hedeflerle kullanılabilir. Önemli olan, hedefinizin bir AKILLI hedefin tüm unsurlarını içerdiğinden emin olmaktır, böylece başarmak için ne yapmanız gerektiğine dair belirsiz bir fikir yerine belirli bir plan elde edersiniz.

Değişim kolay değildir ve zaman alır. İyi bir zihniyetin gücünü küçümsemeyin, bu süreci merak edin ve yolculuğunuzda eğlenin.