Beslenme

Diyete Nasıl Bağlı Kalınır: Diyet Yapmayı Kolaylaştıran 7 İpucu

Diyet kelimesinin gerçek anlamı "yeme şekli veya yaşam tarzı" olsa da, artık genel olarak hem bir başlangıç ​​hem de bir durma noktası içeren aşırı bir şeyle ilişkilendirilmektedir. Bir diyetin “yemek yeme yolu” olduğunu düşünmeye geri dönmek sadece daha doğru değil, aynı zamanda daha yararlı ve sürdürülebilirdir.

Aşağıdaki ipuçları, pozitif kalmanıza (mükemmel değil) ve "yeme tarzınızda" ilerleme kaydetmenize (ve gerilemenize) yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

  1. Sağlıklı beslenme arzunuzu artırın. Pek çok insan, ya sizin için kötü olan lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabileceğinize ya da sizin için iyi olan, çekici olmayan yiyecekleri yemeye kendinizi teslim edebileceğinize inanır. Gerçekte, sağlıklı yiyecekler hem lezzetli hem de son derece tatmin edici olabilir. Sağlıklı olduğunu bildiğiniz, sevdiğiniz yiyeceklerle başlayın ve sonra denemek için benzer sağlıklı yiyecekler aramaya başlayın. Sırf sizin için iyi olduğu için kendinizi çok sevmediğiniz yiyecekleri yemeye zorlamaktan kaçının. Aynı zamanda, sağlıklı yiyeceklerin sıkıcı olduğunu düşünmek için damak tadınızı eğiten aşırı tatlı, aşırı tuzlanmış ve aşırı işlenmiş yiyeceklere maruz kalmanızı azaltın.

  2. Sağlıksız seçimler yapmayı zorlaştırın ve sağlıklı seçimler yapmayı kolaylaştırın. Atıştırmalıklar, genellikle damak tadına göre değil, mevcut oldukları ve kolay oldukları için çekicidir. Ve şeker yemek bir portakalı soymaktan çok daha kolay olsa da, eğer şeker kolayca bulunamıyorsa mesele tartışmalıdır. Onu evin dışında tutun veya mutfağınızda, kilerinizde veya evinizin başka bir uzağında uygun olmayan bir yere koyun. Sağlıklı seçimleri daha kolay ve sağlıksız olanları zorlaştırarak sağlıklı beslenme şansınızı artırın.

  3. En sevdiğiniz ikramlardan sınırlı sayıda seçin ve sadece ara sıra bunlarla kendinizi şımartın. "Ölçülü olan her şey" popüler bir mantra olsa da, her gün kendinizi şımartmak için sayısız fırsatla karşılaştığımızda ılımlılık kavramı kaybolur. Ölçülü davranmak, çok fazla insanın çok fazla sağlıksız yiyecek yemesine yol açar, ancak yalnızca herhangi birini seyrek olarak tüketir. Bunun yerine, daha iyi bir yaklaşım, gerçekten sevdiğiniz iki veya üç muameleyi seçmek ve zaman zaman suçluluk duymadan onlardan zevk almaktır.

  4. Egzersiz, yemek yemenin günahlarının cezası değildir. Egzersiz ve sağlıklı beslenme ahlaki seçimler değildir - sadece sağlıklı olanlardır. Yeme alışkanlıklarınız ve egzersiz davranışlarınız, birbirinize karşı çalışmak yerine sizi aynı yöne yönlendirmek içindir. Hem fiziksel aktivitenin hem de iyi beslenmenin gücü, tek başına ikisinden daha büyüktür.

  5. Eski alışkanlıkları yıkın ve yenileriyle değiştirin. Hayır, daha fazla iradeye ihtiyacınız yok - beyniniz için davranışsal kısayollar olarak görülebilecek daha iyi alışkanlıklara ihtiyacınız var. Bu kısayollar, sık sık tekrarladığınız herhangi bir davranış etrafında gelişir. Geceleri televizyon izlerken her zaman bir kase dondurma yiyorsanız, geceleri bir program izlemek için oturmanız özlem yaratabilir. Daha sağlıklı davranışlarla değiştirerek alışkanlığı bozun. Örneğin, oturmadan veya nane şekeri yemeden önce dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Uyarana verilen otomatik yanıtı bozan ve geciktiren (dondurmayı yemek) (kanepede oturmak) herhangi bir şey, davranışınızı otomatik olmasına izin vermek yerine bilinçli olarak kontrol etme yeteneğinizi tetikleyebilir.

  6. Aşırılık yanlılarından kaçının. Sağlıklı beslenme gösterişli, modaya uygun veya tuhaf değildir. Turşu suyu içmek veya kahvenize tereyağı koymak, çok fazla yemek yemek veya neredeyse hiçbir şey yemek (yani “arınma”), aptallık olarak güvenle reddedilebilir. Mantıklı, nadiren manşetlerde yer alır ve iyi bir tıklama tuzağı oluşturmaz. Gerçek gıda üzerine yeme planı ortalama fındık bitkiler, tohumlar ve yaşam tarzı ve tercihleri uyacak ve sağlıklı, uygun hayvansal ürünlerden oluşan tarafından topraklı kalın sizin için . Tüm insanların omnivor olması gerektiğine veya tüm insanların vegan olması gerektiğine inananlar yanılıyor. Hayatın çoğu alanında olduğu gibi, aşırılık yanlılarından uzak durun ve nüansa, gerçeğe ve daha iyi bir sağlığa giden yolu bulacaksınız.

  7. Yemeğin ve birlikte yediğiniz insanların tadını çıkarın. Akdeniz tarzı bir diyet kalıbı, bütün yiyeceklere odaklanması nedeniyle sıklıkla tavsiye edilir, ancak nadiren bahsedilen bir kısmı , yeme deneyimine Akdeniz yaklaşımıdır Başkalarıyla iletişim kurmaya ve tüm duyularla yiyeceklerin tadını çıkarmaya odaklanır - aromalar, tatlar, dokular ve görünüm. Ne yediğimizden bağımsız olarak, bu uzun süredir devam eden gelenekten yemek yeme ve bunu başkalarıyla yapma deneyimine değer verme geleneğinden öğrenilecek çok şey var.