Fitness

Egzersiz ve Maske, Araştırma Ne Diyor?

Tüm dünyada maskeleme kuralları ve düzenlemeleri gelişmeye devam ediyor. Spor salonları açılıp kapandıkça veya kapasite sınırları azaldıkça, bireylerin dikkatli olmaya ve başkalarına karşı saygılı olmaya devam etmesi gerekir. Neyse ki araştırmalar , sağlıklı bireylerin COVID-19'a yakalanma veya bulaşma riskini azaltırken egzersiz yaparken maske takmanın güvenli olduğunu gösteriyor. Genel olarak, bireylerin normal yoğunluk düzeylerine dönmeden önce yüz örtüsünü giymeye alışmaları için daha düşük yoğunlukta egzersiz yapmaya başlaması önerilir.

Bir çalışmada denekler, egzersiz sırasında maske takarken daha az hava akışına sahip olduklarını algıladılar , ancak veriler kan, doku veya kas oksijenlenme seviyelerinde hiçbir fark göstermedi. Bu, klostrofobik hissetmek veya hava akışının azalacağını düşünmek gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanıyor olabilir ve bu nedenle, algılanan efor (RPE) derecelendirmeleri daha yüksekti.

Nefes aldığımızda, konuştuğumuzda, öksürdüğümüzde veya hapşırdığımızda partiküller havaya boşaltılır. Bu parçacıkların boyutu, hızı ve yörüngesi egzersiz sırasında değişkenlik gösterir , çünkü akciğerlerinizi nefes alıp vermek için daha kuvvetli kullanırsınız. Mevcut araştırmalar, maske takmanın yalnızca başkalarını korumaya değil aynı zamanda kullanıcıyı korumaya da yardımcı olduğunu göstermiştir. Tek bir kumaş tabakası hiç yoktan daha iyi olmasına rağmen, daha yüksek iplik sayılarına sahip birden çok tabaka, 1 mikrondan küçük partiküllerde bile önemli ölçüde daha iyi sonuçlar gösterdi .

Araştırmacılar , insanların özellikle yoğun egzersiz nedeniyle daha güçlü nefes alabilecekleri durumlarda, egzersiz yaparken kapalı alanlarda maske takmalarını önermektedir. Bir maske veya yüz kaplaması, solunum damlacıkları veya terle ıslanırsa, kuru bir yedek takmak veya daha fazla tere dayanıklı maskeler kullanmayı denemek iyi bir fikirdir. Polyester veya ipekten yapılan maskeler, ıslandıklarında veya terlediklerinde parçalanma eğiliminde olan cerrahi maskelere kıyasla daha fazla tere dayanıklıdır .

Ne zaman maske takılmalı:

  • Tek başınaysan ya da evde olmadıkça her zaman içeride
  • Dışarıda, başkaları size 6-10 fit yakınlıktaysa, ancak alan temizlendiğinde aşağı çekebilirsiniz.

Maske takarken sağlık / güvenlik endişeleri:

  • Olası artan kalp atış hızı
  • Olası artan solunum hızı
  • Olası baş ağrısı
  • Olası baş dönmesi / baş dönmesi

Maske KULLANILMADIĞINDA sağlık / güvenlik endişeleri:

  • Kontratlı COVID-19
  • Virüsün yayılması (semptomatik olsun veya olmasın)
  • Diğer ağır hastalıklar

Kronik hastalığı olan bireyler, kendi evlerinde tek başlarına, maskesiz ve gerekirse gözetim altında egzersiz yapmalıdır. Komorbiditeleri olan ve egzersize katılanlar, yüz örtmelerinin vücudun fizyolojik tepkilerini artırabileceğinin farkında olmalıdır . Daha düşük bir yoğunlukta başlamak ve muhtemelen birkaç ay içinde yoğunluğu kademeli olarak artırmak en iyisidir. Aktif kalmak önemlidir, ancak güvende kalmak çok önemlidir.

Sonuç

Fitness tesislerinde evrensel maskeleme politikalarının benimsenmesi, özellikle bu politikalar sosyal mesafe, sık el yıkama ve etkili havalandırma sistemleri gibi diğer müdahalelerle birleştirildiğinde gelecekteki kilitlenmelerden kaçınmaya yardımcı olabilir. Maske takmak, başkalarının halka açık egzersiz alanlarına geri döndüğünde daha rahat hissetmesini de sağlayabilir. Elbette, Edinburgh Üniversitesi'nden virolog Paul Digard'ın belirttiği gibi, "Maskeler işe yarıyor, ancak yanılmaz değiller.  bu nedenle, mesafenizi koruyun."