Yaşam Tarzı

Çocuklarınızı Aktif Olmaya Nasıl Teşvik Edebilirsiniz.?

Çocuklarınızı aktif tutmak, söylemesi yapmaktan daha kolaydır. Sınıf dışında kalmayı tercih eden çocuklar için ders dışı aktivitelerin yanı sıra teneffüs ve spor derslerini de iptal eden bir salgın ekleyin ve geçen yıl bu çocukları koltuktan alıp dışarıda oynamak her zamankinden daha zordu. 

Bu sorunla mücadele eden bir ebeveynseniz, yalnız değilsiniz. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine ( CDC ) göre 6-17 yaş arası çocukların yüzde 75'inden fazlası önerilen 60 dakikalık orta ila şiddetli günlük fiziksel aktiviteyi karşılamıyor .

Ancak aktif kalmanın sağlığa faydalarının çabalarınızın aksamasına izin vermeyecek kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Tıpkı sizin gibi, aktif bir çocuk daha kendinden emin hissedecek ve kalpleri atmaya başlar başlamaz yüksek zihinsel ve fiziksel sağlığın tadını çıkaracaktır. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz aklınızdaki oyun planına sahip olduğunda hayatınızın çok daha kolay olduğunu bilirsiniz ve aynı şey sağlıklı bir spor rutinine bağlı kalmak için de geçerlidir. Görünüşe göre cevap, egzersiz olarak neyin "önemli" olduğu hakkındaki düşüncelerinizi çerçeveleme şeklinizde olabilir. 

Journal of Teaching in Physical Education'da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, çocukluk döneminde egzersizin odak noktası ağırlık olmamalı, egzersizin faydaları ve bunu yapmak için nasıl motive olacağına dair bilgi oluşturmak olmalıdır  .

10-12 yaşları arasındaki 450 çocuğu izleyen çalışma, iyi kalp-solunum dayanıklılığına sahip çocukların, vücut kitle indeksi ne olursa olsun okul dışında fiziksel aktiviteye katılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Bir çocuğun okul dışında ne kadar aktif olduğuyla ilgisi olan diğer faktörler: kas gücü veya motor becerileri. Tercüme: Çocuğunuz futbol sahasında bir yıldız olmasa veya spor dersinden şikayet etse bile, keyif aldığı ve ömür boyu sağlıklı alışkanlıklar geliştirecek fiziksel aktiviteleri bulmak ve sevmek için hala en iyi adaylar. 

Ama bir anne, çocuğu sosyal medyaya her şeyden çok ilgi duyduğunda ne yapmalı? Öncelikle, sahip oldukları en büyük rol model olduğunuzu unutmayın (size aksini söyleseler bile).  Unutmayın Sağlıklı bir yaşam tarzı sizinle başlar. Çocuğunuzu küçük yaşlarında spor aktivitelerinize katılmalarını sağlayın. Her zaman onların etrafında pratik yapın. Çünükü herr gün sizden gördülerini ve yaptıklarınızı kopyalamaya çalışırlar.

Aktif olmak, Laura'nın çocukluğunda önemli bir rol oynadı; amigolukta yarışmadan önce jimnastikçi olarak çalıştı. Şu anda 11 yaşında olan Laura'nın kızı, onun ayak izlerini yakından takip ediyor ve haftada 12 saatten fazla rekabetçi bir şekilde dans ediyor.

“Çocuklarınızla birlikte herhangi bir şey yapmak, bağınızı güçlendirebilir. 

Çocuğunuz ister takım ister tek başına sporla ilgilensin, ister arka bahçede engelli parkurlar oluşturmaya eğilimli olsun, ister görünürdeki her şeye tırmanmayı seviyor olsun, işin püf noktası, her türlü aktif davranışı teşvik etmek ve onunla bir bağ kurmak üzerine inşa etmektir. İşte çocuğunuzun daha aktif olmasına yardımcı olabileceğiniz bazı yollar.

ÇOCUKLARINIZIN DAHA AKTİF OLMASINI TEŞVİK ETMENİN 5 YOLU

1.  Çocuklarınızı, arkadaşlık odaklı bir okul sonrası sporu seçmeye teşvik edin. Aberdeen Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, yetişkinler için yeni arkadaşlarla çalışmak, katıldıkları fiziksel aktivite miktarını artırıyor. Çocuklar da benzer şekilde hareket ederek kendi sosyal çevrelerinin alışkanlıklarından beslenirler. Araştırmacılar ayrıca okul sonrası etkinliklere katılmayan öğrencilerin boş zamanlarında aktif olma olasılıklarının daha düşük olduğunu öne sürüyorlar.  

2.  Günlük fiziksel aktiviteyi aile rutininize ekleyin. Çocuklarınızın programına garantili fiziksel aktivite ekleyin. İster akşam yemeğinden sonra bir gece yürüyüşe çıkın, ister okula bırakmak için bisikletinizi sürmeyi tercih edin, küçük alışkanlıklar egzersizle ömür boyu sürecek, sağlıklı bir ilişki anlamına gelebilir. 

3.  Örnek olun. Çocuklarınızla aktif olmanın yanı sıra, kendi egzersizlerinizi yapmak da önemlidir (birçok ebeveyn için bu, yalnız kaldığımız tek zaman olabilir!). Eylemleriniz ve olumlu sohbetlerinizle çocuklarınıza fiziksel aktivitenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatın. "Egzersiz yapmak zorunda kalmaktan" şikayet ediyorsanız, çocuklarınız aktif olmanın korkulacak bir şey olduğunu yorumlayabilir.

4.  Çocuğunuzun okuldaki beden eğitimi müfredatı hakkında sorular sorun. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, beden eğitimi sırasında daha aktif olan öğrencilerin okuldan sonra ve hafta sonları aktif kalma olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuzun beden eğitiminin değerine zarar vermeyen çok yönlü bir deneyim yaşamasını destekleyin. Bu ayrıca, aktiviteleri sık sık değiştirin, çocuğunuzun hangi aktiviteleri sevip sevmediğini anlamak için iyi bir yoldur.

5. "Aktif olmanın" neye benzediği konusunda esnek olun. Çocuğunuz bir sporu veya etkinliği sevmiyorsa, onu devam etmeye zorlamayın. Bunun yerine, çocuklarınızın vücutlarını hareket ettirmek için çeşitli yolları denemelerine izin verin. Sevdiğiniz fitness modalitesinde size katılmaları için onları cesaretlendirin, aynı zamanda ilginç buldukları herhangi bir sporu denemeleri için cesaretlendirin. Sonunda kendine uygun modeli bulacaklar ve umarım ki hayatları boyunca hareket etmeye devam edecekler.