Yaşam Tarzı

Zihninizi motive edin! #4

Belirlediğiniz hedefe nasıl ve ne zaman ulaşabileceğinizi öğrenmeye başlayın!

Yaptığımız her seçim ideal bir şekilde bizi hedeflerimize doğru yönlendirir. Her adımda, yolculuğun daha kolay hale gelmesi adına önceki çabalarımızdan öğrenmeyi umarız. Fakat hepimizin bildiği gibi, dış faktörler ve bizzat kendi zihnimiz bazen bunu zorlaştırabilir. Hem spor psikolojisi hem de egzersiz eğitimi konusunda sizi başarıya ulaşmak için motivasyonu sürdürmeyle ilgili en iyi ipuçlarını topladım. İşler zorlaştığında zihninizi nasıl en iyi arkadaşınıza dönüştürebileceğinizin cevabı burada!

Aşkla yapın

Hedeflere ulaşmak söz konusu olduğunda özgüven ve doğru bir zihin yapısı ‘her şey’ anlamına gelir. Eşit fiziksel güce sahip iki sporcuya bir görev verildiğinde, daha güçlü bir dürtüye sahip olan daha iyi başarı gösterecektir. Sizi motive edici faktörleri gözden geçirerek işe başlayın. İçsel ve dışsal motivasyon faktörlerini inceleyelim. İçsel olan, sevdiğiniz için ilginizin sürmesini sağlar. Dışsal motive edici ise ek birtakım amaçlar (para, övgü gibi) içerir. İçsel motive edicilerin sizi ileriye doğru itmesini hedefleyin, çünkü ‘Bunu yapmalıyım’ veya ‘Bunu yapmak zorundayım’ gibi düşüncelerle kendinizi itmenize gerek kalmaz. En nihayetinde, sebepleriniz ne kadar içsel ve kişisel olursa sadık kalmanız da o kadar kolaylaşır.

İpucu: Her zaman dışsal faktörler tarafından motive olmaktan kaçınamazsınız, ancak sizi gerçekten harekete geçiren şeyleri bulmak için daha derinlemesine bir inceleme yapabilirsiniz. Hedefinizi ‘en iyisi’ yerine ‘kendi en iyiniz’ üzerine kurarsanız, istediğiniz sonuca ulaştığınızda çabalarınızdan daha memnun kalırsınız.

Kendinizi affedin

Eğer siz de bizim gibiyseniz, 7/24 en iyi halinizle var olmak istersiniz. Ancak ‘sürekli açık’ olmak beraberinde dalgalanmalar getirir. Bununla birlikte, mükemmeliyetçilik hiç de kötü değildir. Kendinizi adamak, geniş hedefler belirlemenize ve onları takip etmek için enerji bulmanıza yardımcı olur. Asıl hüner ise düşüncelerinizi kötü günlerinizde devam ettirmek, hataları bağışlamak ve zihinsel gücü sabote etmekten kaçınmaktır.

Aslında asıl konu çaba ve olgunlaşma...

Dahası, deneyiminizin sürekli yargılamak performansınızın önüne set çeker.

İpucu: İçinizdeki acemiye kanal açın. İster bir antrenman, ister bir iş planı olsun, ilk deneyiminize başlamanın nasıl bir şey olduğunu hatırlayın ve hissettiğiniz acıların ötesine geçmek için bu yeni motivasyonu kullanın.

Ne zaman zorlayacağınızı bilin

Alıştığınız rutini yerine getirmek kolaydır, ancak ilerlemek ve kazanç oyununuzu sürekli yükseltmekten geçer. Sınırınızın yüzde 4’ünde olduğunuzda beyniniz ‘akış modu’na geçiyor. Beyniniz aşırı derecede tehlikede olduğunuzu hissettiğinde, amigdala’nın savaş ya da kaç işletim sistemine geçiyor. Akış, ‘Bana yeni bir şey öğretin ve ustalaşmamı izleyin’ derken beyninizin katı kısmı, ‘Kendini zorlama ve rahatını bozma’ der. Siz hangi modu yaşıyorsunuz? Beyniniz ‘şu an bunu yapıyoruz’ diye anladığı andan itibaren vücudunuz size yarıda yetişecektir. Bu yeni çabayı desteklemek için de adrenalin, kortizol ve dopamin hormonlarını salgılayacaktır. Buna karşılık, duygusal ve zihinsel zorlukların hepsi yeni hedeflere ulaşmanın doğal bir parçasıdır. Sizin göreviniz, suçluluk ya da iştah krizleri deneyimini kabul etmek ve yığınla olumsuz duyguyu tetiklemeden geçmesine izin vermek. Eğer zihniniz kendini mağlup eden iç konuşmalar döngüsüne girerse, seçimlerinizden sorumlu olduğunuzu tekrarlayın.

İştah krizleri meselesine gelince:

Karbonhidrat veya yağlar gibi yüksek enerjili gıdalar yemek istemek ve egzersiz yapmak istememek üzere genetik olarak programlısınız, dolayısıyla buna karşı hareket etmek epey zor. Ancak herhangi bir engel gibi vücudunuz yeni bir zihniyete ya da alışkanlığa adapte olacaktır ve daha siz bilmeden yeni kurala dönüşecektir.

İpucu: Beyninizin o isteği yeniden elde etmesi için bir aciliyet duygusu yaratın. Rutininizi 15 dakika hızlandırabilir misiniz? Eğer işletme sahibiyseniz, sizi sağlıklı bir stres moduna iten bir teslim tarihi belirleyin.

Sorumlu olun ve kendinizi ödüllendirin

Sizi hedeflerinize tutacak saygı duyduğunuz herhangi biri var mı? Hesap sorulabilirlik duygusu motivasyonunuzu güçlendirmek için sağlıklı stres yaratıyor. Küçük başarılara odaklanmak beklentiyi desteklemeye ve dopamin yollarını kullanmaya yardımcı oluyor.

İpucu: Yalnızca sonuçlara odaklanmak yerine, küçük kilometre taşlarıyla geldiğiniz noktaları ve çabalarınızı kutlayın!z