Yaşam Tarzı

Başarı hikayesi #52

Hedeflerinizi belirleme ve kişisel başarı tanımınızı bulma podcast'i...

Başarı bir çift ayakkabı gibidir, herkese aynı numara tam oturmaz. Başka birine tam olan bir çift, sizin ayağınıza vurabilir. Evet, hayalinizdeki işe, hayalinizdeki eşe ya da hayalinizdeki eve dair kesin fikirleriniz olabilir.

Fakat Pinterest hesabınız, Nepal dağları ya da sıcak hava balonları fotoğraflarıyla doluysa, hayal ettiğiniz şeyleri gerçekten istemiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, herkeste gördüğünüz ve sizin istediğiniz o şık ayakkabıların içten içe ayağınızı vuracağını bildiğinizi fark etmelisiniz.

Başarı, hayatı kendi kurallarınıza göre yaşama mutluluğudur, başkaları tarafından belirlenen şeylere göre değil. Amaçlarınızla bağ kurabilme ve onlara ulaştığınızda gerçekten istediğinizi elde etme hissine varabilme halidir. Her ne kadar başarıyı tarif edecek genel geçer bir kural olmasa da, birçoğumuz hala toplumun beklentilerini karşılamaya çabalıyoruz ve işte asıl sorun da burada başlıyor.

Gerçekten ne istediklerini bir kenara bırakıp, başarıya ulaşmak için herkesin geçtiği yollardan

geçmeyi tercih edenler, genellikle yaşamları üzerindeki kontrolü kaybettiklerini ve hayatlarına müdahale edemeyecek kadar güçsüz olduklarını hisseder. Bu durumu yaratanın kendisi olduğunu göremeyip, durumun kurbanıymış gibi hissederler.

Bulundukları konuma gelmek için çok ama çok çaba sarfetmiş olsalar bile, içlerine bir boşluk ve amaçsızlık hissederler. Tek istediğiniz şey pasta yapmaksa, insanlardan duyacağınız hiçbir güzel söz, hiçbir övgü, lezzetli ve yumuşacık bir pasta yapabilmek kadar tatmin etmez. Başarının size ne ifade ettiğini tanımlayamıyorsanız, genellikle gergin, hayata karşı kırgın ve sanki hiçbir zaman doğru yerde değilmişsiniz gibi hissetmeniz kaçınılmazdır.

Yani kısacası hayatta başarılı olmanın tanımını yapabilmeniz için önce başarının size ne ifade ettiğini tanımlayabilmeniz gerekmektedir.

Ayağınıza tam oturacak bir ayakkabı bulabilmek için, ayak numaranızı bilmelisiniz, değil mi?

ADIM 1: NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİN

Başarıya dair en önemli şey, tanımının size bir şeyler ifade etmesi ve kişisel değerlerinizle çarpışmamasıdır. Bunu tespit etmek istiyorsanız, bir kağıt kalem alın ve hayatınızın her alanında gerçekten nasıl hissetmek istediğinizi yazarak gerçek arzularınızı bulun.

Örneğin, “İlişkilerimde, daha fazla bağ kurabilmek istiyorum” ya da “İş hayatımda daha güçlü olmak istiyorum” gibi cümleler yazabilirsiniz. Ne istediğinizden emin olamıyorsanız, şu an sizin için hayatta en önemli şeyin ne olduğunu kendinize sorun. Böylece temel değerlerinize ulaşabilir ve geleceğe dair karar alırken bu değerlere göre hareket edebilirsiniz.

ADIM 2: MÜKEMMEL GÜNÜNÜZÜ PLANLAYIN

Nasıl hissetmek istediğinizi çözdükten sonra, aklınızdaki ideal günün zaman akışını bir kağıda yazın. Hayatınızı en verimli ve en tatmin edici biçimde yaşasaydınız, bir gününüzün nasıl geçeceğini düşünün. Nerede uyanırdınız? Kalkar kalkmaz ne yapardınız? Etrafınızda kimler olurdu ve güneşi nerede batırırdınız? İnce detaylara kadar girin ve günün planını yaparken o günü gözünüzün önüne getirin.

ADIM 3: KİM OLDUĞUNUZU HATIRLAYIN

Toplumun size dayattığı kimlikten önce gerçekten nasıl biri olmak istiyordunuz? Emin değilseniz, içinizdeki çocukla konuşun. Neye ilgi duyardınız. Hangi oyunları zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden saatlerce oynardınız? Kim olduğunuza ve neyi sevdiğinize ulaştığınızda, sizin için gerçekten önemli olan şeyleri fark edeceksiniz.Gerçek tutkularınızı tanımladıktan sonra, kişisel başarı fikriniz ile şu an erişmeye çalıştığınız başarı arasındaki farkları tespit edip gerekli değişiklikleri gerçekleştirin.

ADIM 4:FEDAKARLIKLARINIZI TANIYIN

Kendinizi tam olarak geliştirebilmek için yeteneklerinizi, güçlü yanlarınızı ve tecrübelerinizi kullanın. Kariyer, insan ilişkileri ve maddiyat açısından başarının tanımını yaparken, ne elde edebileceğinizi değil, nelerden fedakarlık edebileceğinizi düşünün.

Başkalarına yardım etmenin ya da insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmenin verdiği o baş döndürücü hissi hayatta hiçbir şey veremez. Bu gerçeği hep aklınızda bulundurun ve başarıyı maddiyatla ya da ünvan ile ölçmeye yaklaştığınızda bunu hatırlayın.

ADIM 5: GELECEĞE BAKIN

80 yaşınıza geldiğinizi ve geriye dönüp hayatınıza baktığınızı hayal edin.

Ardından da şu cümleleri tamamlayın:

♦ ……….. konusunda endişelenerek çok fazla zaman kaybettim.

♦ ……….. ‘ya çok az zaman ayırdım.

♦ O günlere dönebilseydim, ………… yapardım.

Cevaplarınızı bulduğunuzda, o cevaplardaki gerçeklerle, şu an yaptığınız arasındaki uyumsuzlukları inceleyin ve önceliklerinizi buna göre belirleyin.

Değer verdiğiniz şeylere zaman harcamak, günlük ileri bile anlamlı kılar. Gerçekten başarılı insanlar yaptıkları şeyi severler. Bu yüzden hedef listenizi size fiziksel, zihinsel ve ruhani huzur getirecek şeylerle doldurmalısınız.

Doğru ve yanlış

Başarıyı tanımlarken yapmanız ve yapmamanız gerekenler...

kıyas yapmayın

Kendi başarınızı başkalarının fikri ile yargılamak, size sağlıklı bir düşünme ortamı sağlamaz. Başkalarının değerlendirmelerine sırt dayamak yerine, bir kararın size nasıl hissettireceğine odaklanın.

paranızı akıllıca harcayın

Unutmayın; para mutluluk getirmez. Alışveriş yapmak beyindeki zevk merkezlerini harekete geçirir. Fakat aldığınız şeyleri kanıksadıktan sonra yeniden bir şeyler alma ihtiyacı duyarsınız. Bu da kendinize, gerçek arzularınıza bakmaktan sizi alıkoyar.

derine inin

Her başarıdan sonra kendinizi bir takım puanlarla ödüllendirmektense, nasıl bir insan olduğunuzu ve kendinizi mutlu edip edemeyeceğinizi düşünün.

SAĞLIK HABERLERİ

SAĞLIKLI İLİŞKİNİN İKİ KELİMELİK FORMÜLÜ

Yeni çıkan bir araştırma, ilişkide minnet gösterip “Teşekkür ederim” demenin o ilişkiyi altı aya kadar daha uzattığını söylüyor. Teşekkür ettiğiniz olayı ve durumu özellikle belirttiğinizde ise bu süre kat kat artıyor. The 5 Love Languages kitabının yazarı Gary Chapman, “İnsanlar yaptıkları fark edilince memnun oluyorlar” diyor. “Çoğu zaman ‘Teşekkürler’ deyip hemen geçiştiririz ancak verilen çabanın kıymetini bildiğimizi göstermeyiz. Teşekkür ettiğiniz olayı ayrıntılarıyla karşı tarafa hissettirebilirseniz karşınızdakine daha çok değer verdiğinizi göstermiş olursunuz.”