Yaşam Tarzı

Yaza ince girmenin sırları #53

Havuz kenarında uzanmaktan gurur duyacağınız bir vücuda sahip olmak ister misiniz? Şimdi size denenmiş bikini vücudu önerilerini paylaşıyorum.

Yaz geldi ve bu fazla kilolar ne olacak?Aslında bu, giysilerimizden sıyrılıp bikinilerimizi giyme vakti geldiğinde, formda görünmeme korkusudur.

Bunun nedeni; birkaç hafta boyunca spor derslerinden kaytarmanız ya da hafta sonları yaptığınız büyük kaçamaklar olabilir ve nihayeti hızlı bir şekilde güneş kendini gösterdi.

Ancak araştırmalar; egzersiz yapıp düzenli beslenseniz bile, insanların dörtte birinin vücutlarından memnun olmadığını ortaya çıkardı.

Kendinize daha fazla güvenmeniz ve formda görünmeniz için öneriler.

Protein tüketin

Protein tüketerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Güne yüksek protein içeren bir kahvaltıyla başlayın. Örneğin, yumurta iyi bir seçenektir.

Önceden hazırlanmış her şeyden uzak durun. Eğer ürün paketlenmişse, içindekiler listesinde sadece tek bir şey olmalı: Gerçekte ne olduğu! Her yemekte protein tüketin: Tavuk, balık ve et uygun seçeneklerdir.

İyi yağları öğrenin

Sağlığınız için tekli ve çoklu doymamış yağlar tüketmelisiniz. Bu yağlar, cildiniz için de yararlıdır ve tüm yaz boyunca parıldamasını sağlar. Eğer zayıflamaya çalışıyorsanız, özellikle karın bölgenizde fazlalığınız varsa, diyetinizdeki iyi yağları arttırın (bu yağları kuruyemişlerden, tohumlardan ve avokadodan sağlayabilirsiniz). Böylece vücudunuz, fazla yağı karbonhidrat yerine enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar. Endişelenmeyin, bu düşük karbonhidratlı bir beslenme tarzı değildir. Bol miktarda sebze ve ölçülü olarak hem meyve hem de baklagillerden tüketmeye özen gösterin.

İçeceklerinizde akıllı seçimler yapın

Günlük kalori tüketiminin ortalama yüzde 16’sını alkollü içecekler oluşturuyor. O nedenle şarap tüketimlerinize dikkat edin. Ufak bir kadeh şarapta yaklaşık 100 kalori bulunmaktadır. Tatildeyken, birçoğumuz bir ufak kadehle kalmıyoruz. Peki, çözüm nedir? Şarap yerine su için veya içtiğiniz her bir kadeh şarap için, üç bardak su tüketin. Alkol aldığımızda giderek daha fazla içmek isteriz, o nedenle tamamen kesmek zayıflamanızı iki kat hızlandıracaktır.

Bir öncüyü takip edin

İstediğiniz bikini vücuduna sahip olmak için kendinize bir ilham kaynağı seçin (Instagram’a göz atın) ve bunu motive olmak için kullanın. Başarı öykülerini okuyun ve bikini vücuduna sahip olmuş kişilerin resimlerine bakın. Bu size ilham verecek ve hedefinize bağlı kalmanızı sağlayacaktır.

Güzel bir fincan edinin

Yeşil çay metabolizmayı harekete geçiren antioksidanlardan zengindir ve daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

Tatildeyken günde üç fincan yeşil çay için. Araştırmalar, bu şekilde günde fazladan 70 kalori yakılabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda, tatildeyken meydana gelebilecek akşamdan kalmalığa ve şişkinliğe de iyi gelecektir.

Her saniyeyi değerlendirin

Antrenmanın başından sonuna kadar, kalp atışınızı arttırarak harcadığınız zamandan en büyük faydayı sağlayabilirsiniz. Eğer hazırlanmak için sınırlı bir vaktiniz varsa, egzersizlerin etkisini çabuk görmek isteyebilirsiniz. Bunun için direnç veya kuvvet egzersizlerini deneyebilirsiniz. Kalp hızını arttırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilecek, dairesel antrenmanlar yapabilirsiniz.

Çoklu eklem egzersizleri, özellikle squat gibi üçlü eklem egzersizleri de çok etkilidir. Bu egzersizleri ağırlıklarla ya da sadece vücut ağırlığınızı kullanarak yapabilirsiniz.

Interval egzersizleri deneyin

Vücudunuzu hızlı ve durağan hareketler ile zorlayın. Yüksek yoğunluklu antrenmanlar, aktiviteyi sırayla yoğun ve daha az yoğun olarak yapmanıza olanak sağlar.

Kalp hızını arttırdığı, daha kısa sürede daha fazla yağ yaktığı ve egzersizlerden sonra bile metabolizmanızın çalışmasını sağladığı için durağan kardiyo egzersizlerinden daha faydalıdır. İyi bir başlangıç yapmak için bir dakika boyunca koşabildiğiniz kadar hızlı koşun ve daha sonra iki dakika yürüyün.

Bazı şeyleri değiştirin

Buradaki püf noktası, kendinizi rahat hissedip tembelliğe alışmamanızdır.

Karın bölgesini çalıştırmayı hedefleyenler için sit-ups, crunch ve flutter kicks iyi egzersizler olmasına rağmen, güçlendirildiğinde bel bölgenizi incelterek kum saati formuna girmenize yardımcı olan oblik kaslarını unutmamak gerekir. Russian twist ve side lean hareketleri, bu kasları çalıştırmanıza yardımcı olur. Koşu, bisiklete binme ve yüzme gibi aktiviteleri tatiliniz süresince de yapabilirsiniz.

Uzanıp gün boyu güneşlenmekten kaçının; hem cildinize geri dönülemez hasara neden olur hem de yeterince kalori yakmamış olursunuz.

Yaptığınız egzersize uygun beslenin

Ne tür egzersiz yaptığınıza, miktarına ve süresine bağlı olarak beslenmelisiniz.

Antrenmanlarınızı beslenmeniz ile uyumlu hale getirin. Eğer çok fazla egzersiz yapıyorsanız, daha fazla karbonhidrata ve proteine ihtiyaç duyarsınız.

Eğer dinleniyorsanız ya da fazla sportif faaliyette bulunmuyorsanız, o zaman karbonhidratı azaltıp kuruyemiş, avokado ve tam yağlı süt ürünlerinde sağlıklı yağ almalısınız.

Daha güçlü olun

Kuvvet egzersizleri yaptığınızda ne kadar kolay ve hızlı kalori yaktığınızı fark edeceksiniz.

Kuvvet egzersizleri kasları geliştirir ve daha fazla kasın olması, yağ yakılmasını hızlandırır. Haftada iki veya üç kez 25 dakika kuvvet egzersizleri yapan kadınlar, ilk iki ay içinde yaklaşık 900 gr kas geliştirir ve iki katı yağ kaybeder.

Temiz kalın

Doğru yiyecek seçimleri yaparak birçok ödül kazanırsınız ve sonuçları çabuk alırsınız.

Temiz beslenen kişiler haftada 1,3 kg verir ve zayıflamanın ötesinde birçok faydası bulunmaktadır. Daha enerjik olursunuz, gözleriniz daha parlak bakar, dişleriniz daha sağlıklı olur, cildiniz parlar ve açlık hissetmezsiniz.

Kutsal üçlüye saygı duyun

Gayretlerinizin daha etkili olması için bütün temel esasları iyi kavramalısınız. Özellikle üç temel kuralı iyice benimsemelisiniz. Yeteri kadar sıklıkta egzersiz yapıyor musunuz? Çoğu zaman iyi beslenmiyor musunuz? Yeteri kadar uyuyup dinleniyor musunuz? Bütün bu sorulara evet cevabını veremiyorsanız, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz.

Fit arkadaşlar edinin

Her hafta görüştüğünüz bir arkadaşınız var mı?

Buluşmalarınızı egzersiz seanslarıyla birleştirin.

Zayıflarken destek görmeniz her zaman faydalıdır, o nedenle sizinle birlikte aynı hedefe sahip bir arkadaş bulun ve hedeflerinize ulaşmak için birbirinizi motive edin.

Hayır deyin

Hedefinizi zora sokacak ikramları geri çevirmeyi öğrenin.

Her gün sağlıklı beslenecek kadar iradeli olmak oldukça zordur. O nedenle haftada bir serbest gün yapın.

Az ve sık yiyin

Düzenli olarak küçük miktarlarda yiyerek, açlık krizlerinin önüne geçebilirsiniz. Düzenli yiyerek, kan şekeri ve enerji seviyenizi sabit tutabilirsiniz. Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinin yanı sıra hem kuşluk hem de ikindi vakitlerinde ara öğün yemelisiniz.

Üç saatten daha fazla aç kalmamaya özen gösterin. Kan şekerinizin düşmesine izin vermediğiniz için vücudunuz hızlı onarıma ihtiyaç duymayacaktır.

Kan şekeri sabit olacağından ruh halinizde de dalgalanmalar olmayacak. Tatlı krizlerini önlemek için akşam 6’dan sonra karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durun.

HABER ZAMANI

ARAMIZA HOŞ GELDİN!

İrlanda, Limerick Üniversitesi Hastanesindeki doktorlar, sindirim sistemindeki destek dokuda bulunan bir bağ olan bağırsak askısının, bütün olduğunu keşfettikten sonra organlarımızın sayısı 79’a çıktı. Bağırsak askısının bütün bir yapıda olduğu ve hayatta kalmak için yaşamsal öneme sahip bir organ olduğu açıklandı. Organın işlevi konusunda ise heyet henüz bir karara varmış değil.