Yaşam Tarzı

Meşgul kadınların sıklıkla yaptığı yaygın diyet hataları #55

Onca meşgalenin arasında sağlıklı kalmak isteyen Herkesin imdadına yetişecek tahsiyeler...


İçten içe hepimiz, tabağımızda ve atıştırmalık çekmecemizde ne olması gerektiğini biliriz. Tabii beslenmenin ne kadar önemli olduğunu da... Fakat başınızı kaşıyacak vakit bulamayacak derecede yoğun olduğunuz günlerde, beslenmenizin düzenini korumak zorlaşır. Ve ne yazık ki, artık her günümüz bir diğerinden daha yoğun geçtiği için düzenimizden tamamen kopmak işten bile değildir. Meşgul bir yaşantıda en sık yapılan hataları ve çözümlerini bir araya getirdik.

1 Düzgün kahvaltı yapmamak

Geceleri geç saatlere kadar uyanık kalmak ve yoğun iş yaşantısı, sağlıklı bir kahvaltının düşmanıdır. Kahvaltıyı es geçmek, işe giderken yolda basit bir şeyler almak ya da gün içerisinde ilerleyen saatlerde kahvaltı yapmak, beslenme açısından güne bir adım geriden başlamanıza sebep olur. Kahvaltıyı atlamak, ilerleyen saatlerde daha yüksek kalorili şeyler yemenize vesile olabilir. Beslenmenizde öncelikli olarak her sabah kahvaltı yapmaya özen gösterin. Çok aceleniz varsa, sade yoğurt ile meyve ya da sütlü bir kahve, ekşi maya ekmeği ve avokado ile kahvaltı yapabilirsiniz.

2 Öğlen yemeğini geç yemek

Kahvaltının ardından dört-beş saat içerisinde besleyici bir öğünle yeniden beslenmek, metabolizmanızın dengesini korumak adına önemlidir ve günün devamında aşırı yemenizi engeller. Öğlen saatlerinde ikinci öğününüzü yemediğinizde, öğleden sonrasını aç ve tatlı arayışı içerisinde geçirebilirsiniz. Öğle yemeğinde çok fazla yemenize de gerek yok. Ton balığı ve galeta ya da bir sandviç ve bir çorba, vücudunuzun enerji kaybetmesini engellemeye yetecektir.

3 Yüksek karbonhidratlı atıştırmalıklar

Biraz bisküvi, biraz kek biraz da iş arkadaşınızın doğum günü pastası derken, hiç fark etmeden 60 g ekstra karbonhidrat almış olabilirsiniz ve daha da kötüsü; bunun yanında vücudunuza altı tatlı kaşığı şeker de girmiş olabilir. Sadece protein zengini, işlenmemiş atıştırmalıklar yemeye özen gösterin. Ayrıca sadece açlığınızı bastıracak ve bir iki saat için midenizin boşluğu alacak kadar yemeye dikkat edin. Peynir ve tam tahıl kraker, küçük bir sütlü kahve, bir elma ve fındık ezmesi ya da az şekerli bir fındıklı atıştırmalık bar yiyebilirsiniz.

4 Gece geç saatlerde yenen akşam yemekleri

Meşgul kadınların günü genelde şöyle geçer: Ofiste uzun saatler geçirdikten sonra spor salonuna uğrama şansı bulursanız, biraz antrenman yaparsınız ve bir de bakarsınız ki saat akşam 9 oluvermiş, akşam yemeğini kaçırmışsınız. Eski dostunuz peynirli tost ya da kahvaltılık gevrekle problemi savuşturmaya karar vermeden önce, günün son yemeğini ne kadar geç yiyorsanız, o kadar hafif bir şeylere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu alternatiflerin vücudunuza zarar verme ihtimali çok daha düşüktür: Sebzeli omlet, bir parça beyaz etli balık ve buharda pişmiş sebzeler, ton balığı ve galeta ya da somon salatası.

5 Hafta sonlarında çok yemek

Hafta sonlarında sağlık alışkanlarını unutanlar parmak kaldırsın. Kendilerini sağlıklı beslenmeye tamamen adayan kişiler bile cumartesi geldi mi egzersiz ve beslenme kurallarını bir kenara bırakabiliyor. Fazla içmek, fast-food tüketmek, dışarıda yemek ve egzersiz yapmamak bir gün için bile olsa vücudunuza zarar verir. Hafta sonlarında diyet yapınızı tamamen unutmaktansa, tüm öğünleri değiştirmek yerine sadece bir öğününüzü değiştirin ve en azından kısa bir seans da olsa spor yapın. Bu arkadaşınızla birlikte çıkacağınız uzun bir yürüyüş bile olabilir.

6 Hazırlıksız yakalanmak

Trafikte kısılı kaldığınız, gereğinden fazla uzayan bir toplantıdan çıkamadığınız ya da uçağınız geciktiği için acıktığınız ve elinizin altında sağlıklı bir protein atıştırmalığının olmadığı günler yaşayabilirsiniz. Böyle günlerde yememeniz gerektiğini bildiğiniz halde sağlıksız yiyecekler tüketebilirsiniz. Bu durumları kontrol altında tutun ve yanınızda mutlaka proteinli bir atıştırmalık bulundurun. Her zaman ihtiyacınız olmayabilir, fakat yanınızda taşımanız sizi sağlıksız yiyeceklerde uzak tutacaktır. Çekmecenizde ya da çantanızda çiğ kaju, badem veya küçük bir paket karışık kuruyemiş ya da kaliteli bir protein barı bulundurun.

7 Sebzeyi unutmak

Bu aralar normalden daha fazla dışarıda yemek yiyorsanız, vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu miktarda sebze tüketmiyor olabilirsiniz. Her zaman bir salata ya da biraz haşlanmış sebze sipariş etmeyi alışkanlık edinin. Siparişlerinize ekstradan sebze ya da salata eklenmesini isteyin. Böylece nerede yemek yerseniz yiyin, ihtiyacınız olan sebzeyi tüketmiş olacaksınız. Ayrıca yediğiniz yemeğin miktarını artırarak sizi yüksek kalorili ve yüksek yağlı seçeneklerden uzak tutar.

8 Spor salonundan sonra aşırı yemek

Spor salonunda çok sıkı efor sarf etmeye dair bir problem vardır ki; o da sizi kurt gibi aç bırakması ve eve giderken dayanamayıp sağlıksız bir şeyler yemenize vesile olabilmesidir. Bu tuzağa düşmemek için spor çantanızda doyurucu bir atıştırmalık bulundurun ve yolda onu yiyin. Bir elma ya da küçük bir protein barı yeterli olacaktır. Akşam yemeğini hazırlarken, elinizin altında biraz atıştırmalık sebze bulundurmak da, yemek hazırlama esnasında sağlıksız atıştırmalıklar tüketmenize engel olur. Bunu bir bardak çay ya da maden suyu ile de çözebilirsiniz.

9 Düşüncesizce yemek

Yemeklerinizi arabada, bilgisayar karşısında ya da toplu taşımada ayaküstü yiyorsanız, ne yediğinizi ve neyi çiğnediğinizi düşünmeden yiyorsunuz demektir. Araştırmalar; dikkatsiz yemek yemenin, günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemenize sebep olabileceğini gösteriyor. Hızlı bir yemek için sadece 10-15 dakikanız varsa, bu zamanı yiyeceğinize odaklanarak doğru kullanın. En az üç kısa yemek arası vermeye özen gösterin ve lokmalarınızın gerçekten tadını çıkarın. Yavaş çiğneyin ve vücudunuzun ne yediğinizi anlamasına imkan tanıyın.

HABER ZAMANI

SARSMADAN

Beyin sarsıntısı ve Alzheimer hastalığı üzerine yürütülen bir çalışma, ikisi arasında potansiyel bir ilinti olduğunu buldu. Irak ve Afganistan’dan dönen 160 Amerikalı gazi ile yapılan incelemede, araştırmacılar beyin sarsıntısının Alzheimer hastalığını ve zihinsel sapmaları tetiklediğini ama bunun sadece genetik olarak risk dâhilinde olanları etkilediğini söylüyorlar.

Çalışma, beyin sarsıntısının Alzheimer hastalığı riskinin sebep olduğunu kanıtlamıyor