Yaşam Tarzı

Kaybedin ve bulun #62

Kaybedin ve bulun

Mutluluk yolunda kaybolduğunuzu mu düşünüyorsunuz? İşte sizi doğru yola çıkaracak hayatta kalma rehberi ile karşınızdayım.

Keşke hayatın da bir Google Maps’i olsa, değil mi? Hayatta hangi aşamada olduğunuzu yazardınız ve nereye ulaşmak istediğinizi girdiğinizde size en kısa, en kestirme rotayı belirleyiverirdi.

Hayallerinizdeki işe, hayat gayenize ulaşmak ne kadar kolaylaşırdı. Hiçbir engelle karşılaşmazdık ve daha da önemlisi, hayat yolunda kaybolduğumuzda hemen doğru yolu bulabilirdik. Çünkü hayat tam bir karmaşadan ibaret olduğu için birçoğumuz çoğu zaman kırık bir kalple, bozulmuş arkadaşlıklarla ve “Ben ne yaptım ya?” dedirten sonuçlarla öylece ortada kalıveriyoruz.

Peki, bu karmaşa içerisinde yolumuzu nasıl bulacağız? Sihirli bir GPS’imiz olmadığı için her daim tam bir doğa insanı gibi silkelenip, yeteneklerimizi sergilemek zorundayız. İşte hayatta kaybolmak istemeyenler için bir liste:

1 Sakin olun

Söylemesi uygulamasından daha kolaydır, biliriz. Fakat nereye gittiğinize ya da şu an bulunduğunuz yere nasıl geldiğinize dair en ufak bir fikriniz yoksa, kafayı yememeye çalışın. Kişiler çok yüksek bir duygusal uyarım karşısında, konstantrasyon ve problem çözme yeteneklerini kaybedebilirler. Panikten eli ayağına dolaşan bir kişi, farz edelim ki gerçekten kaybolmuş olsun, nereye gittiğini bilmeden sağa sola tehlikeli biçimde koşturacaktır. Zaten genellikle böyle yapanlar, kayboldukları ormanın daha derinlerine ilerlemekten başka bir şey beceremez.

Hayattaki tercihlerinizi sorgularken de aynı şey başınıza gelebilir. Korku ve etrafınızı tanıyamama durumu meydana gelebilir. Böyle bir durumda güdüsel kararlar alırsınız ve bu noktada işler ters gitmeye başlar.

Paniklemek ve duruma derinlemesine bakmadan, yüzeysel bilgilerle karar almak hatadır. Rastgele bulduğunuz bir patikayı takip etmektense (ya da birden bire işinizden ayrılmaktansa), bir dakika ayırıp kafanızı toplamalı ve seçeneklerinizi değerlendirmelisiniz.

Kendinize baskı uygulayıp büyük kararlar alacağınıza, küçük değişikliklerin bile büyük sonuçlar doğurabileceğini göze alarak hareket etmelisiniz.

Sinirleriniz sakinleştiğinde tekrar tanındık arazilerin arayışına çıkabilirsiniz. Kendinizi daha iyi tanımak için kendinize zaman verin. Sorular sorun. Sizi geçmişte başarıya ulaştıran şeyler neydi? Ne yaptığınızda kendinizi huzurlu hissediyorsunuz? Adımlarınızı geriye doğru izlemek, doğru yolu bulmak için iyi bir yöntemdir.

Ayrıca nereye gitmek istemediğinizi bilmenizi de sağlar.

2 Yerinizi tanımlayın

Dağ yürüyüşçüleri, ormanda kaybolduklarında ‘yön sabitleme’ dedikleri bir teknik uygularlar ve manzaradaki dikkat çekici bir şeyi her zaman gözlerinin önünde bulundururlar. Belirli kontrol noktaları oluşturmadıklarında, kaybolmaları işten bile değildir.

Aynı şekilde hayatta da amacınızı belirlemedikçe doğru yolu bulamazsınız.

Hedefler, size nereye gitmek istediğinizi hatırlatan altın işaretlerdir. Aynı zamanda amaçladığınız yere ulaşırken geçtiğiniz basamaklardır.

Amacınızı unutursanız, tıpkı ormanda dolaşan o yürüyüşçüler gibi kendinizi olmak istemediğiniz bir yerde bulabilirsiniz.

Tabii hayat her zaman doğru yoldan gitmenize izin vermeyebilir. Fakat bu olduğunda, bulunduğunuz yeri tanımlamak için biraz zaman ayırmanız yeterlidir. Artık neyi umursayıp, neyi umursamadığınızı bilemiyor musunuz? Bakış açınızı değiştirin, tıpkı o yürüyüşçüler gibi farklı yollar arayın. Vahşi doğada da yüksek bir yere tırmanmak, etrafa dair bilgi edinmek için en iyi yöntemdir. Siz de bakış açınızı genişletmeyi düşünmelisiniz.

Değerlerinizi tanımlayın. Hayat felsefenizi ve neyi önemsediğinizi düşünün. Sizin için neyin anlam ifade ettiğini düşünün. Geliştirmek istediğiniz yanlarınızı ve dünya ile paylaşmak istediklerinizi belirleyin. Eğer sizi motive eden ve size anlamlı gelen amaçlar belirlerseniz, bu hedeflere ulaşmanız daha kolay gelecektir.

3 Yönünüzü değiştirin

İster adını özgüven koyun, ister cahillik, mutluluktur deyin ya da inatçı olduğunuzu söyleyin, bazı yürüyüşçüler her zaman ama her zaman aynı yoldan ilerler.

Alternatif yolları es geçerler ve çok bariz izleri bile görmezden gelirler. Çünkü yanıldıklarını kabul etmek istemezler. Aynı şekilde hayatta da bazı insanlar, hayat planlarını hiçbir zaman değiştirmek istemezler. Hatta hayat planlarının tamamen yanlış olduğunu bile bile bunu sürdürürler. Yenildiklerini ilan edemezler.

Bu da insanın içinde kaygı uyandırır. Bu tıpkı hem arkadaşlarınıza vakit ayırmaya çalışırken, aynı zamanda ebeveynlerinizle ters düşmek istemediğiniz ergenlik günlerindeki zor ikileme benzer.

İnsanlar, hayatları birden bire çok dolduğunda ileri görüşlülüğünü kaybeder.

Kendinizi sürekli bir şeyler için acele ederken bulabilir ve etrafınıza bakıp doğru yolda olup olmadığınızı anlayamayabilirsiniz.

Bir dakika durun, nefes alın, çiçekleri koklayın. Belki de gittiğiniz yoldan vazgeçmek için yeni bir sebep bulacaksınız.

Değişimden korkmaktansa onu bir fırsat gibi değerlendirin.

Önceliklerinizi düşünüp kim olduğunuza ve nasıl yaşamak istediğinize göre mantıklı kararlar alın. Kimse size önünüzdeki dağa tek seferde tırmanmanız gerektiğini söylemiyor. Belki de sola birkaç adım attığınızda, yepyeni ve daha kolay bir yol bulacaksınız.

4 Yardım isteyin

Hangi hayatta kalma rehberine bakarsanız bakın, ilk sayfasında eğer kaybolursanız, olduğunuz yerde durmanızı ve kurtarma ekibini beklemenizi önerir. İşte hayat ormanında yolunuzu kaybettiğinizde de bunu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Kurtarma ekibini beklemektense, bu sefer arkadaşlarınıza bir duman sinyali göndermek daha iyi olacaktır. Çünkü etrafınızı tanısanız da, yönünüzü değiştirseniz de, hatta nereye gittiğinizden çok net emin olsanız da, bir destek ekibi sizi eve daha hızlı götürecektir.

Başkaları ile bir araya gelmek size yalnız olmadığınızı gösterir.

Ayrıca sosyal destek, strese karşı en iyi çözümdür. Dertlerinizi insanlarla paylaşmak, farklı fikirler edinmenizi ve bakış açınızı değiştirmenizi sağlayacağı için son derece değerlidir.

Yardım istemekte pek iyi değil misiniz? O zaman güvendiğiniz birini bulun ve içinde bulunduğunuz durumu basit bir yoldan başlayarak paylaşın.

Birbirinize ısındığınızda, nasıl hissettiğinize dair daha derin detaylar verebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın.

HABER ZAMANI

KALORİ DAHA AZ

TATLANDIRICIYI ATIN ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırmasından alınan on iki yıllık verilere göre yetişkin Amerikalıların yarısından fazlası her gün kahve içiyor ve %67’si kahvelerine şeker, krema, süt ve diğer kalorili içerikler ilave ediyor. Sade kahve içenler günde ortalama 69 kalori daha az kalori alıyor.