Yaşam Tarzı

Yağlar ile savaşmak için İyi hissedin - SEROTONİN #65

Yağlar ile savaşmak için İyi hissedin

Metabolizmanızı ateşlemek için serotonin seviyenizi uçurun

Zayıflama hedeflerine ulaşmanın tek yolu, dengeli bir beslenme düzeni ve spor salonuna devam etmek değildir. Elbette iyi beslenmek, yapbozun yadsınamaz bir parçasıdır. Ancak inatçı kilolardan kurtulmak söz konusu olduğunda yeni bir oyuncu da sahneye girer ve görevi iyi hissetmenizden sorumlu serotonin nörotransmitteri ile ilgilidir.

Artan sayıda araştırma, serotoninin metabolizmamızın etkili bir şekilde çalışmasını sağlamanın sırrı olabileceğini gösteriyor. The Scripps Research Institute (TSRI) tarafından yapılan son araştırmalar, beyin ve bağırsakta, özellikle serotonin içeren yeni yağ yakıcı yollar keşfettiler. Süreç şu şekilde işliyor: Serotonin, duyu sinyallerine cevap olarak üretiliyor (örneğin, önünüze bir tabak yemek konduğunda).

Bu, FLP-7 olarak bilinen nevropeptit hormonu üretimi için başka bir nöron setini çağırıyor. FLP-7 de, bağırsak hücrelerindeki bir reseptörü aktive ederek, yağın enerjiye dönüştürülebilmesi için bağırsakların işlevini güçlendiriyor. Böylece serotonin seviyelerinizi yükselterek, daha fazla FLP-7 ile metabolizmanızı hızlandırıyor. Serotoninin yağ yakımını tetiklediğini bildiğimize göre, şimdi de nasıl daha yüksek tutacağımızı öğrenebiliriz.

10 serotonin güçlendiricisi

Egzersiz, beslenme düzeni ve yaşam tarzına dair tüyolarla serotonin düzeyinizi yükseltin.

1 Daha fazla egzersiz yapın

Günlük egzersiz, serotonin düzeylerini arttırmanın en kolay ve etkili yoludur. Ancak sadece art arda hareketleri dizmediğinizden ve etkili bir egzersiz yaptığınızdan emin olun. Bunu yapmanın yolu da sıkıcı seansları geçip, sizi gerçekten canlandıran bir egzersizi takip etmek.

Kendinizi zorladığınızı hissediyorsanız, çok da fayda sağlayamazsınız. Aslında buna atalarımızdan kalma içgüdülerimizin etkisi diyebiliriz. Beynimiz bir şeyler avlamak için koşmakla, zorla koşmak arasındaki farkı anlayabiliyor.

2 İyi yağları arttırın

İyi yağlara yüklenmek, serotonin seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olabiliyor. Beynimizin yaklaşık yüzde 60’ı yağdan oluşuyor ve bu yağın yaklaşık yarısı DHA omega-3 yağ asitleri. Omega-3’ler ‘elzem’ yağlar olarak bilinir, çünkü onları vücutta yapamayız ve bu nedenle beslenme yoluyla almalıyız. Zira beyin hücrelerinin serotonin gibi nörotransmitterleri ‘toplayıp’ alması için gereklidir.

3 Daha fazla gülün

Kahkaha, iyi hissetmenizi sağlar ve aynı zamanda serotonin üretimiyle de bağlantılıdır. Dahası, tamamen ücretsizdir!

Serotonin, ‘mutluluk hormonu’ olarak bilindiği için kahkaha ile arttırılabiliyor. O yüzden eğlenceli bir YouTube videosunu veya en sevdiğiniz komedi dizisinin eski bir bölümünü izleyin.

4 Daha sevecen olun

Kucaklanmaya mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Oksitosin yani sevilen kişinin fiziksel teması ile salınan ve iyi hissettiren hormonun serotonine benzer etkileri bulunuyor. Bu eşsiz hormon, serotonin kadar güçlüdür. Moraliniz bozuksa ve iyi hissetmek istiyorsanız sevdiğiniz kişilere sarılın.

5 B vitaminini arttırın

Serotonin düzeyini yükseltmenin en önemli yollarından biri, B vitaminlerini yukarı çekmektir. Sebebi ise triptofan adlı amino asidi, serotonine dönüştürmeye yardım etmeleri. B vitaminleri, kıvırcık lahana ya da ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin çoğunun yanı sıra kabuklu kuruyemişler, tohum, mercimek ve esmer pirinçte bulunuyor. B vitaminleri; metabolizma hızını arttırır, cilt, saç ve kas yapısını korur, enerji düzeyinizi yükseltir ve hem bağışıklık hem de sinir sistemi fonksiyonlarınızı geliştirir. Ayrıca, kansızlığı önlemeye yardımcı kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere hücre büyümesini ve bölünmesini de tetiklemeye yardımcı olur.

6 Probiyotik alın

Bağırsaklardaki kötü bakteriler serotonin seviyenizi düşürebiliyor.

Doğal yoğurt, sauerkraut (lahana turşusu) ve kimchi gibi probiyotik gıdalar yoluyla, bağırsaktaki bakterileri dengeleyebilirsiniz. Bu arada probiyotiklerin gücünü arttırmaya yardımcı olduğu için prebiyotik yiyecekler de tüketmeyi unutmayın. İyi prebiyotik kaynakları arasında kuşkonmaz, yulaf ve enginar geliyor.

7 Sıcaklığı hissedin

D vitamini almak için egzersiz programınızı haftada birkaç kez açık havaya taşıyın. Zira D vitamini seviyeniz yükseldikçe beyniniz daha fazla miktarda serotonin üretecektir.

Gözlerinizin içine giren parlak gün ışığı, D vitamini üretimini tetikler. Bulutlu bir gündeki doğal gün ışığı bile kapalı alandaki suni ışıktan daha iyidir. Doğal ışıktan ne kadar yararlanabilirseniz yararlanın. İster yürüyün, ister koşun, sizi dışarıda tutacak her şey serotonin düzeylerini yükseltmeye yardımcı oluyor.

8 Baharatlı yiyecekler yiyin

Lezzet faktörünün yanı sıra, baharatlı yiyecekler bir iştah bastırıcı gibi davranırlar ve metabolizmanızı motive ederler. Zerdeçalın içeriğindeki kürkümin maddesi, beyindeki serotonin ve dopamin emilim seviyelerini yükseltir. Faydasını görmek için günde birkaç tatlı kaşığı iyi kalite zerdeçal tüketmelisiniz.

9 Kendinizi şımartın

Şımarmak sadece bir lüks değildir. Spa keyfi yapmak, serotonin düzeylerini yüzde 28 oranında arttırabiliyor.

Araştırmalar, masaj tedavisinin dopamin düzeylerini yaklaşık yüzde 31 çıkardığını ve stres hormonu düzeylerini yüzde 31 düşürdüğünü gösteriyor.

10 Banyo yapın

Magnezyum zengini tuz kattığınız sıcak su dolu bir küvete girmek, serotonin düzeylerini arttırıyor. Kendinizi yorgun ya da stresli hissediyorsanız, magnezyum harikalar yaratacaktır.

Serotonin gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda enerji seviyesini yükseltiyor ve kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı oluyor. Mucize mineralin en iyi kaynakları arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu kuruyemişler ve muzdur.

HABER ZAMANI

ÇİKOLATA AKIL AÇIYOR!

Çikolatanın sağlıklı bir yiyecek olduğuna kanıt mı istiyorsunuz? Frontiers in Nutrition dergisinde çıkan bir inceleme, kakao lavanollarının, yani çikolatadaki antioksidanların hafızanın sağlıklı çalışması ve görsel bilginin işlenmesi gibi bilişsel becerileri olumlu etkilediğini söylüyor.

İncelemede ayrıca uykusuz geçirdikleri bir gecenin ardından kakao içen kadınların daha zinde hissettikleri görüldü.

Araştırmacılar, kakao lavanollarının kalp-damar sağlığını iyileştirdiğini ve beyne giden kan hacmini arttırdığını düşünüyor. Çikolatanın yararlarını arttırmak için orta karar bitter çikolata tercih edin.