Beslenme

11 kilo verme gerçeği #67

11 kilo verme gerçeği

Hayallerinizdeki vücuda kavuşma yolculuğu zahmetli olabilir ama uzmanlara

göre çabalarınızı daha verimli yapacak kolay yollar da mevcut

Besin maddesi olarak ara sıra marul yaprağı ile idare ediyor gibi hissediyorsanız, psikolojik çukurlardan ve hayatın ağır tuhaf yüklerinden kaçınmaya çalışırken, koltuğa elinizde bir pizza ile yığılmak oldukça çekici gelebilir. Ancak yapmayın!

Bilime dayanan bazı ufak değişiklikleri uygulayarak sonuçları görmeye başlayacaksınız.

1 Yağsız ürünleri bırakın

Uzun yıllar boyunca diyet yapanlara düşük yağlı beslenmeleri söylendi.

Ancak Harvard Üniversitesi araştırmacıları yakın zamanda ABD’de yapılan bir çalışmanın rakamlarına baktığında; tam yağlı süt ürünleri tüketen kadınların obez olma riskinin, düşük yağlı seçenekler peşinden gidenlere göre daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

BUnU Deneyin

Yağsız süt ve az yağlı yoğurt yerine tam yağlı olanlarına geçin.

2 ProbiYotik alın

Arkadaş canlısı bakteriler sadece bağışıklık sistemi için önemli değiller, araştırmalar zayıflamaya da yardımcı olduğunu gösterdi. Öyle ki sağlıklı kilo bandında olanlar ile obezler arasındaki midedeki bakteri dengesi farklı görünüyor. Başka bir araştırma da, doğru mide bakterilerine sahip olmanın, yediğiniz yiyeceklerden gelen bazı yağların emilimini durdurduğunu ve böylece zayıflattığını gösterdi.

BUnU Deneyin

Her gün probiyotik kapsül alın ya da yoğurt tüketin.

3 kahvaltı edin

Londra’daki Imperial College bilim insanları; gönüllü iki grubun beyinlerini taradı, bunlardan biri kahvaltı etmiyordu. Sonuçta görüldü ki; bu grubun beyinleri pizza gibi yüksek kalorili besinlerin fotoğraflarına kahvaltı eden gruba göre daha pozitif tepki verdi.

Başka bir deyişle kahvaltıyı es geçmek, gün ortasında canınızın abur cubur çekmesine neden oluyor. Dahası kahvaltı etmeyenler, öğle yemeğinde yüzde 20 daha fazla miktarda yiyor.

BUnU Deneyin

Uyandıktan sonraki bir saat içinde yağda yumurta gibi yüksek proteinli bir kahvaltı edin.

4 kalorileri YiYin, onları içmeYin

Diğer nedenlere ilave olarak tüm kilo alma sebeplerinin içinde ‘ŞarapSaati’ kadınlar arasında en sık rastlanan oldu. Onu kahvaltıda içilen latte ve öğleden sonraki frappuccino takip ediyor. Bir kadeh şarabın 150 ila 250 kalori ettiği düşünülürse, iki kadeh ile akşam yemeğini içmiş sayılıyorsunuz.

Sütlü kahveler ise yaklaşık 500 kalori ile çok daha kötüler.

BUnU Deneyin

Su için. Kalori içermez ve ödemleri azaltır.

5 kıvırcık lahanaYı Pişirin

Kıvırcık lahananın sağlıklı bir beslenme düzeninde son sözü söyleyebileceğini hepimiz biliyoruz ama çoğu kişinin bilmediği, çiğ yediğinizde metabolizmanızı yavaşlattığı. Kıvırcık lahana; beyaz lahana, karnabahar, brokoli ve Brüksel lahanası ile beraber brassica ailesine mensup. Bu sebzeler çiğ tükettiğinizde tiroid fonksiyonlarını ve böylece metabolik hızınızı etkiliyor.

BUnU Deneyin

Kıvırcık lahanalı smoothie ve lahana salatasına hayır deyin. Tüm brassica sebzelerinizi pişirin.

6 Gece YiYin

Akşam saat 18:00’den sonra hiçbir şey yememek diyet dünyasının kutsal bilgilerinden biridir. Oysaki görülen yüzlerce kişinin analizinden sonra bu kuralın uygulanamaz olduğu ve sonraki saatlerde krizlere neden olduğu görüldü. Zaten araştırmalar da destekliyor: Obesity Research dergisinde yayınlanan 2005 yılına ait bir rapora göre, gece yemek ile kilo almak arasında herhangi bir bağlantı söz konusu değil.

BUnU Deneyin

Ya akşam erken yiyin ve saat 22:00’de elma ya da kuruyemiş gibi bir ara öğün ekleyin ya da tersine çevirin ve erken bir ara öğünün ardından akşam yemeğini saat 20:00 civarı yiyin.

7 Yarı vejetarYen olun

Vejetaryen olmak için geçerli etik sebepler olsa da tamamen vejetaryen ya da vegan olmak, kilo verme başarısı için geçerli bir tarif değil.

Hatta kötü bir vejetaryen beslenme düzeni oldukça dengesiz şekilde makarna, pirinç ve peynirden oluşabilir. Tahıl bazlı bir diyet (makarna, pirinç, ekmek) şişkinlikle sonuçlanacak iltihaplanmalara sebep olabilir.

BUnU Deneyin

Balık ve yağsız, organik etler tüketin. Aksi halde yemeklerinize protein eklemek için tofu, Quorn ve yumurta kullanın. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olacak ve kilo vermeyi hızlandıracaktır.

8 sağlıklı beslenenlerle takılın

Çikolatalı pasta alışkanlığınız için arkadaşlarınızı suçlamak kolay görünebilir ama Harvard Üniversitesi araştırmasına göre dört ya da daha fazla sayıda aşırı kilolu arkadaşınız varsa, sizin aşırı kilolu olma riskiniz de ikiye katlanıyor.

BUnU Deneyin

Arkadaşlarınızı dikkatli inceleyin. Aşırı yemek ya da sporu asmak konusunda birbirinizi teşvik ediyor musunuz? Eğer öyleyse sosyal çevrenizi genişletin ya da en azından yemek dışında sosyalleşin.

9 iYi bir Gece uYkusu çekin

2011 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, sadece tek bir uykusuz gece bile metabolizmanızı yavaşlatabiliyor. Başka bir araştırmaya göre de, uyku yoksunluğu stres hormonu arttırarak kilo almaya ve iştahın artmasına neden oluyor.

BUnU Deneyin

Gecede yedi-sekiz saat uyumaya çalışın. Gerçekten uyumadığınız sürece saat çalışmaya başlamaz, o yüzden yatağa elektronik cihazlarla gitmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz uyku kotasını doldurmak için hepsini kapatın.

10 çatalla YiYin kaşıkla değil

Delice görünebilir ama Florida Üniversitesi çalışmasına göre; kaşık yerine çatal kullanmak, insanların kalori alımını azaltıyor. elbette bu çorba için geçerli değil ama puding ve makarna söz konusu olduğunda çatal, yemeyi kesinlikle yavaşlatarak size tok olduğunuzu hissetme süresi tanıyor.

Aynı araştırma ayna önünde yemenin de aşırı yiyenleri dizginlediğini gösterdi.

BUnU Deneyin

Kaşık yerine çatal kullanın ve yemek masanızın karşısına bir ayna yerleştirin.

Yapamıyorsanız telefonunuzun kamerasını özçekim moduna getirmek ve tabağınızın arkasına yaslamak işe yarayacaktır.

11 hııt antrenmanında özenli olun

yüksek yoğunlukta aralıklı antrenman, şu sıralar fitness dünyasının en moda sözcükleri. HIIT, süper hızda yapılan bir istasyon antrenmanı türü ve egzersiz sırasında kalorileri yakıp sonrasında da metabolizma hızınızı arttırıyor. O halde neden aylardır bunu yapan ama tek bir kilo bile veremeyen bu kadar çok kişi var? Benzin deposunu gerçekten tamamıyla boşaltır ve HIIT hareketlerini sahiden de yüksek yoğunlukta yaparsanız işe yarıyor.

Ancak yavaş ya da orta tempoda yapılan seanslar beklediğiniz farkı yaratamıyor.

BUnU Deneyin

Antrenmanınızı yüzme, koşu ya da düşük ila orta yoğunlukta istasyon egzersizleri ile yüksek yoğunluklu olanlarla birleştirin.

HIIT’i becermekte yardıma mı ihtiyacınız var? O halde bir personal trainer ile çalışın.

HABER ZAMANI

Uykusuzluk size yalan söyletebilir.

Yeni yapılan bir araştırmada ilk kez, bir sanığı uykusuz bırakmanın yalan yere itirafta bulunmasına sebep olabileceğine dair bulgular elde edildi.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bu araştırmada deneklerden bilgisayarda bazı görevleri yerine getirmeleri istendi ve ESC tuşuna basmamaları gerektiği, aksi takdirde bütün verilerin kaybolacağı söylendi. Deneyin bu aşamasının ardından iki gruba ayrılan deneklerden bir gruba uyumaları için izin verilirken, diğer grup uyanık tutuldu.

Ertesi sabah, bütün denekler ESC tuşuna basmak ve bütün veriyi silmekle suçlandı. Uyumayan deneklerin bu suçu kabullenme oranı, uyuyanlara nazaran 4,5 kat daha fazlaydı.

Tutuklamaların %25’inin yalan itiraftan dolayı olduğunu göz önünde bulundurursak, bu önemli bir bilgi.