Beslenme

Sağlıklı bir hayat için suyunu çıkart? #68

Sağlıklı bir hayat için suyunu çıkart!

Zihninizi, bağışıklık sisteminizi ve enerjinizi güçlendirecek doğal içecekler

Meyve ve sebze sularıyla yapılan, toksinleri vücuttan atan detoks programlarını muhtemelen duymuşsunuzdur. Son dönemlerde son derece moda olan bu detoks programlarını artık çok fazla duymasak da, sağlığımıza olan pozitif etkileri hala devam ediyor. Vücudumuzu toksinlerden arındıran bu içeceklerin detoks özelliğinin yanı sıra bir çok faydası var ve illa para verip satın almanız gerekmiyor.

Beslenme programınızı desteklemek için kendi sebze meyve sularınızı hazırlayarak daha sağlıklı bir birey olabilir ve hatta bağışıklık sistemi gibi vücudunuzun belirli sistemlerini özel olarak hedef alacak karışımlar hazırlayabilirsiniz. İşte size beslenme uzmanlarının ellerinden çıkan birkaç harika meyve ve sebze suyu tarifi.

Bağışıklık sistemi için

Hazırladığınız içeceğin beta karoten, C ve E vitamini bulundurması son derece önemlidir. Mango ya da kayısı kullanarak, hatta ikisini birden tek bir içecekte birleştirerek beta-karoten deposu lezzetli bir içecek elde edebilirsiniz.

ZİHİN İÇİN

Beyne giden kan akışını artırarak bilişsel yetilerinizi geliştirecek, antioksidanlı malzemeler kullanabilirsiniz.

Doğal bir damar genişletici olan pancar, harika bir başlangıç noktasıdır. Birçok sebze ve meyveyi pancarla birlikte kullanabilirsiniz.

Böğürtlen ve yabanmersini kullanmanızı öneririz.

Ayrıca muz ve Hindistan cevizi suyu gibi malzemeler kullanarak içeceğinizi potasyum yönünden zenginleştirebilirsiniz. Bu malzemeleri kullanarak yapacağınız içecekler beyniniz için adeta uçak yakıtı etkisi yapacaktır.

ENERJİ İÇİN

Enerjinin temel kaynağı kalorilerdir fakat enerji salınımı ve yiyeceklerin daha iyi sindirilmesini sağlayarak kalori alımını artırmayı sağlayan bazı vitamin ve mineraller de mevcuttur.

B2 ve B6 vitaminleri ile magnezyum ve bakır gibi mineraller bu etkiye sahiptir. Tüm bu vitamin ve mineralleri ıspanakta bir arada bulabilirsiniz.

Ayrıca balkabağı ve tatlı patates de düşük glisemik karbonhidratlar olarak iyi birer enerji kaynağıdır.


SIKMAYA DEĞER Mİ?

Doğru meyve sıkacağını seçme rehberi

Genel olarak iki çeşit meyve/sebze sıkacakları vardır:

Ezme ya da santrifüj yöntemi ile çalışanlar. Ezme yöntemi ile çalışanlar matkap benzeri bir parça sayesinde sebze ve meyveleri ezip çiğneyerek besinlerin liflerinde bulunan yararlı sıvıları dışarı çıkarır.

Santrifüjlü sıkacaklara göre çok daha iyi iş çıkarırlar fakat santrifüj ile çalışan sıkacaklar da çok daha hızlı ve ekonomiktir. Birçok meyve ve sebzenin suyunu çıkarmak için yeterli oldukları için temel bir meyve sıkacağı olarak gündelik kullanım için yeterlidir. Tek dezavantajları, ıspanak veya marul gibi yapraklı sebzeleri sıkmakta pek iyi performans gösterememeleridir.