Fitness

Kardiyo mu? Ağırlık Antrenmanı mı? #71

Kardiyo mu? Ağırlık Antrenmanı mı?

Uzmanların gözünden kardiyo ve ağırlık antrenmanları arasındaki temel farklar.

“Hangisi daha iyidir” sorusu, doğru bir soru mu?

Genel anlamda kondisyon kazanmayı, halihazırda sahip olduğunuz kas kütlesini korumayı ve vücut yağ oranınızı minimum seviyede tutmayı hedeliyorsanız, kardiyo ve ağırlık antrenmanları arasında bir denge yakalamaya odaklanmalısınız.

İki antrenman da birbirini tamamlamalı.

3-4 günlük ağırlık rutinlerini 2–3 günlük kardiyo rutinleri ile tamamladığınızda çabalarınızdan çok daha fazla verim alabilirsiniz.

Sadece durağan kardiyo çalışmaları yapmak amacınıza zarar verebilir. Bir hafta içerisinde gereğinden fazla durağan kardiyo yaptığınızda kas kültesinde kayıpla karşılaşabilirsiniz.

Ani kuvvet çıkışını tetikleyerek en güçlü kas liflerinizi çalıştıran alternatif metotlara odaklanmalısınız.

Yarım saatlik bir depar, intervaller ya da sıkı bir basketbol, tenis ya da futbol seansı, harika birer kardiyo yöntemidir.

Kardiyorespiratuvar yeterliliğinizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız, durağan kardiyo çalışmalarına ağırlık vermelisiniz. Ağırlık antrenmanları ile kas dayanıklılığınızı artırmak için tekrar sayısını set başı 10’un üzerine çıkarabilirsiniz.

Haftada 2-3 gün koşu bandında, kürek makinesinde ya da açık havada uzun seanslar ile mesafe kat etmeye odaklanın. 35 – 40 dakika yeterli bir süredir ve hem kas dayanıklılığınızı, hem de aerobik kapasitenizi ciddi anlamda çalıştırır.

Bu rutinler, belli dönemlerde ister istemez kaybettiğiniz kondisyonu tekrar toparlamakta da etkilidir. Örneğin daha çok yediğiniz ve kilo vermeye ya da yağ oranınızı düşürmeye daha az odaklandığınız bulk süreçlerinde bu tip bir çalışma faydalıdır.

Her şeyin ötesinde, ne olursa olsun her zaman kardiyodan daha sık ağırlık çalışmalısınız.

Koşudaki sürekli aynı şekilde tekrarlayan darbeler, bisiklet, yüzme ya da kürekteki lineer hareket ve aynı hareket modelini sayısız kez tekrarlamak, zamanla kaslarda dengesizlik yaratarak eklem problemlerine sebep olabilir.

Akıllıca planlanan bir direnç antrenmanı programı, en azından bu tip yan etkileri ortadan kaldıracak şekilde olmalıdır. Yani kısacası, kardiyo ağırlık antrenmanlarının takviyesidir.