Yaşam Tarzı

Beyninizin vitesini yükseltin #73

Bu dört ipucuyla beyin sağlığınızı destekleyin

İyi tarafından bakın

Hayata daha pozitif bir bakış açısından yaklaşmaya çalışın.

Neurology bülteninde yayınlanan bir rapora göre, hayata olumsuz bakan ve çok fazla şüpheci yaklaşan kişilerin uzun vadede demans gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanma riski yükseliyor.

yürüyüş yapın

Kısa bir yürüyüşün bile beyniniz üzerindeki etkileri mucizevidir.

Experimental Biology bülteninde yayınlanan bir araştırmaya göre, yürüyüş esnasında ayak tabanına inen darbelerin yarattığı basınç dalgası tüm vücut boyunca dağılıyor ve beyne giden kan akışını artırıyor.

Bulmaca çözün

California Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, bulmaca çözmek beynin problem çözme kapasitesini artırıyor ve kişinin görevlerini daha hızlı tamamlamasına yardımcı oluyor. Araştırma dahilinde her gün bulmaca çözen katılımcıların beyinlerinin ikinci haftanın sonunda artık verilen görevleri tamamlarken eskisi kadar zorlanmamaya başladığı tespit edildi.

Biraz müzik yapın

Eski gitarınızın tellerini değiştirmenin zamanı geldi:

Journal Of Neuroscience’ta yayınlanan bir araştırmada, enstrüman çalmak beyin dalgalarını kişinin dinleme ve duyma yeteneklerini geliştirecek şekilde değiştirdiği tespit edildi.

olumsuz duygularınızı kontrol altına alın

Öfkenizi bastırmayın

Öfkenin tamamen normal bir duygu olduğunu kabullenmek son derece önemlidir. İngiliz Sağlık ve Psikoloji Bülteni’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, öfkenizi bastırmak anksiyete, depresyon ve kalbe fiziksel zarar gibi birçok olumsuz etki yaratabiliyor.

Tabii bu konuda kontrollü olmak da son derece önemlidir çünkü her beş dakikada bir öfkenizi dışarı vurmak da tıpkı bastırmak kadar zarar verir.

Kendinize ait bir alan bulun

Sinirlenmeye başladığınızı hissettiğinizde, stres kaynağından sadece beş dakika bile uzaklaşmak bakış açınızı toplamada ve sakinleşmede yeterli olacaktır. Sadece uzaklaşmayla rahatlayamıyorsanız, tüm kasların sırasıyla rahatlatıldığı “ilerlemeli gevşeme” tekniğini deneyebilirsiniz. Kısa bir sürede sakinleştiğinizi fark edeceksiniz.

Müzik hızla sakinleştirir

Öfke dalgasını hemen atlatmanız mı gerekiyor? En sevdiğiniz şarkıyı çalın. Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, müzik dinlemek hem zihinsel hem de fiziksel stresi rahatlatıyor. Buna ek olarak, sakız çiğnemeyi de deneyebilirsiniz.

Melbourne Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sakız çiğnemek de stres hormonu kortizol seviyesini azaltıyor

Beynini canlandırmak için 3 Atıştırmalık

2000 kişinin katılımı ile yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere’de çalışanların üçte biri iş yerinde uyuyakalıyor.

Bu kişilerin %20’si sürekli yorgun hissetmelerinin sebebini uzun çalışma saatlerine bağlıyor. Patronunuzla aranızın bozulması riskine girmeyin ve anında enerji veren bu atıştırmalıklarla canlanın.

1 elma

Bol miktarda lif içeren harika bir atıştırmalık olan elma, düzenli olarak enerji salınımı sağlar. Daha güçlü bir enerji artışı için elma dilimlerini fıstık ezmesine batırabilirsiniz.

2 yoğurt

Yağsız yoğurt yemenize gerek yok: Daha kalorili olmasına karşın tam yağlı bir kase yoğurtta sizi bir sonraki öğününüze kadar dinç tutacak proteinler ve yağlar boldur.

3 Badem

Protein, sağlıklı yağlar ve düzenli enerji salınımı yapan lifler açısından zengindir.

Ayrıca hücrelerde enerji üretimine yardımcı olan magnezyum da içerir.