Yaşam Tarzı

Önce kendinizi sevin? #92

Mutlu hissetmek aslında o kadar da zor değil. İlk şartı kendinizi çok sevmek ve sevdiğiniz şeyleri yapmak için zaman yaratmak! Gerisi çorap söküğü gibi gelecek.

Bedeninizi sevin!

Beden olumlama, kusurlarınızı kabullenmek anlamına gelmiyor. Aslında kusurlu değil, güzel olduğunuzu tam şu anda fark etmeniz demek oluyor. Yıllardan beri kadınlar bedenlerini kabul etmek ve dışarıdaki dünyanın bu öz saygıya karşılık vermesi için uğraşıyor.

Güzellik’ modelleri, nadiren güçlü, sert, maceracı ve kendine güvenen kadınlar olmuştur. Ancak zaman değişiyor. Hashtag’lerde rastladığımız #bedeninisev, #kendinisev ya da #kendinebak gibi hareketler, kendinize kucak açmayı yeni bir trend haline getirdi. Bu yılın başlarında, Girls Gone Strong’un kurucularından Molly Galbraith, ufak bir tişört ve iç çamaşırlı fotoğrafını yayınladı. Bu fotoğrafıyla beraber kıvrımlar ve selülitler gibi ona ait olan tüm doğal öğeleri açıkça ortaya koydu.

Karşılığında da oldukça büyük bir pozitif tepki aldı. Ona göre, kusursuz hissetmek, fitlik hedefinden vazgeçtiğiniz anlamına gelmiyor; sadece tam şu anın içinde kendinizi sevmek demek.

Mükemmellik fikri Vücudumuzla ilgili kararları hep yeni yıla girerken alırız. 10 kilo vermeye, karnımızı düzleştirmeye veya en sonunda 34 bedene girmeye karar veririz. İşin en çılgınca tarafı da, çoğunlukla bu hedeflerin gerçekten de bize ait bile olmaması! Bunlar daha rahimdeyken bize verilmiştir. Elbette ki olumlu değişimler için kendinize hedefler koymanızın hiçbir yanlış yanı olmasa da, çoğu kadın bunu yapmıyor.

Aslında, bedenlerinden utanmak, genç kızları gerçekten istedikleri sporları yapmaktan, derslere veya iş toplantılarına katılmaktan ve herhangi bir okula ya da işe başvurmaktan alıkoyuyor.

Vücudumuzun ‘yanlış’ yerleriyle meşgul olmak bizim sesimizi susturuyor. Kendi hayatlarımıza tamamen odaklanmamızı engelliyor.

Mücadele sizi güçlü kılar. Molly Galbraith’in hem kilolarıyla hem de yiyeceklerle mücadelesi 10 yılını almış. 19 yaşında sağlıksız bir yaşam tarzına sahip ve vücudunun görüntüsünden hoşnut değilmiş. Ağırlık antrenmanlarına başlayıp çok fazla kilo vererek, vücut yarışmaları için yağsız kaslara kavuşmuş. Ancak buna rağmen bedeniyle savaş halindeymiş.

Egzersize ve sağlıklı beslenmeye rağmen ruhen iyi değilmiş.

Vücudunda neyin ‘yanlış’ olduğuna odaklanmış.

Enerji ile diyet yoluyla bedenini nasıl düzeltebileceğini saplantı haline getirerek tonla zaman harcamış.

Gerçek yolculuk 2009’da konulan otoimmün tiroid hastalığı ve polikistik over sendromu tanısı ile 2012’de sakatlanmış. Ne var ki, 2013 yılına kadar vücuduyla daha sağlıklı bir ilişki kurmaya başlayamamış.

Vücudunu olduğu gibi kabullenmek zorunda kalmış. Bu, ‘orada kalmak’ ya da hedefler koymayı bırakmak anlamına gelmiyor.

Sadece artık başkalarının onun bedeni için standartlar belirlemelerine ve bedeninin öz-değerini tanımlamasına izin vermemek anlamına geliyor.

Ayna, çoğu zaman kadınların en büyük düşmanıdır, kendi düşüncelerinin ardından ikinci sırada gelir.

Beden olumlama, bu zihniyetin kırılması ile ilgilidir.

Vücut imajınızı yönetmek için 4 tüyo!

1 İlgi ve sevgiye layık olduğunuza inanın. Bundan sonra 5 kilo, iki beden ve/veya daha ince üst bacaklar yok. Şimdiden itibaren!

2 İçteki diyaloğunuzu izlemek, vücudunuzla ilgili hislerinizi değiştirmek için önemli bir ilk adım olacaktır. Kendinize olumsuz bir şey söylediğinizde, sevdiğiniz bir kişiyle bu şekilde konuşup konuşamayacağınızı sorun. Ardından negatif ifadeleri nötr olanlarla değiştirin. ‘Kendimden nefret ediyorum’ gibi bir olumsuzluktan ‘Kendimi seviyorum’ gibi bir olumlu bir ifadeye geçmek, büyük bir sıçrama isteyeceğinden ‘Bugünkü vücudum bu’ gibi bir ifade daha özgün hissettirebilir.

3 Vücudunuzun yapabileceklerinin tümünün (koşmak, atlamak, gülmek, öpmek, sevişmek, bebeğinizi emzirmek, sevdiklerinizin elini tutmak, sarılmak, düşünmek, şarkı söylemek, sanat yaratmak, pişirmek, inşa etmek ve benzeri) listesini yapın. Korktuğunuzda, 60 saniye ayırıp listenizi okuyun ve vücudunuzun yapabileceği her şey için minnettar hissedin.

4 Kendinizi çok çeşitli vücut şekilleri, boyutları ve beceri seviyelerine açın. Vücutlarımız hakkında kötü hissetmek, medyada ve evlerimizde kendi karın, bacak ya da beslenme düzenlerini kötüleyen kadınları görmekten ileri geliyor. Gerçekçilikten uzak, olumsuz güzellik görüşlerini olumlu ve gerçekçi olanlarla değiştirmek için vizyonunuzu genişletin.