Yaşam Tarzı

#95 - Ruhsal antrenman

Fiziksel egzersizlerin avantajlarından hepimiz haberdarız. Peki ya ruhsal egzersizlerin faydaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Duygusal olarak güçlü ve esnek olmanıza yardımcı olacak zihin antrenmanlarını deneyin.

Fitness ile duygusal zekanızı geliştirin

Ruhunuza zindelik kazandırmak için beyni çalıştırmanın yolları...

Fiziksel egzersizlerin avantajlarından hepimiz haberdarız. Peki ya ruhsal egzersizlerin faydaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Hayır, sudoku bulmacalarından bahsetmiyoruz. Bu yazımızda duygusal olarak güçlü ve esnek olmanıza yardımcı olacak zihin antrenmanlarından bahsedeceğiz.

Tıpkı fiziksel antrenmanlarında olduğu gibi, kendinizi her gün biraz daha zorlamak, duygusal sağlığınızı iyi bir ayarda tutmanın önemli bir parçasıdır. Eğer yüzmeye çabalıyorsanız, yüzmekten uzak durmanızı söyleyemeyiz. Gidip yüzme dersleri alırsınız. Kendinize hedefler belirler, yeni yetenekler edinir ve sınırlarınızı sürekli zorlarsınız.

Ruhsal zindeliğe sahip olmak için, duygularınızı görmezden gelmek veya kontrol altında tutmak yerine daha çok hissederek, onları idare etme yeteneğinizi geliştirmelisiniz.

KOLAYDAN BAŞLAYIN

Eğer daha önce hiç koşmadıysanız, ilk denemenizde bir maratonu tamamlayamazsınız. Koşan birinden düzenli bir antrenman planı edinirsiniz. Böylece kolaydan başlamak, hedefinize ulaşmak için güç, dayanıklılık ve esneklik kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Mutsuzluk veren düşünce ve davranış biçimlerinden kurtulmanıza yardımcı olacak temel ruhsal sağlık yetenekleri geliştirmek, maraton koşmanın duygu dünyasındaki karşılığıdır. Süreç boyunca güç kazanmanız gerekir.

Mesela diyelim ki, sürekli reddedilme endişesiyle boğuştunuz. Bu yüzden insanların sizi beğenmeyeceği korkusuyla sürekli ilişkilerinizi sonlandırıyor, kariyer değiştiriyor ve asla sınırlarınızı çizemiyorsunuz. Gerçekten değer verdiğiniz bir kişiyle bir ilişkiye kalkışmak ilk başlarda ruhsal açıdan mümkün olmayacak. Bu yüzden süreci küçük antrenmanlara bölmelisiniz.

Öncelikle bir grup arkadaşınızı akşam yemeğine davet edebilir ve davetinize kimsenin karşılık vermemesi riskiyle başa çıkmaya çalışabilirsiniz. Bir hafta sonra bir Instagram hesabı açıp, yaptığınız yemeklerin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Çünkü yemek yapmayı sevseniz de insanların yaptığınız yemeklere nasıl tepki vereceği konusunda endişelisiniz. Bunların tümü kabullenebileceğiniz belirsizlikler. Her hafta, sınırlarınızın konforsuz alanlarını keşfe çıkın, onları kabullenin ve hedefinize doğru ilerleyin.

Çabalarınız için destek almayı unutmayın.

Bu, bir psikologla çalışmak ya da basitçe arkadaş ve ailenizden yardım almak anlamına gelebilir. Araştırmanın ortaya koyduğu en basit şeylerden biri de, insan gruplarıyla düzenli olarak görüşmenin ruh halinizi iyileştirebileceği...

FARKINDALIĞINIZI GELİŞTİRiN

Hayat size zorluklar konusunda hak ettiğinizden bonkör davrandığında, istemediğiniz duyguları görmezden gelmek, suratınızda cesur bir ifadeyle bu duyguları derinlere gömmek kolaydır. Bu, kısa vadede duygularınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olsa da, uzun vadede sahip olduğunuz olumsuz duygular büyür ve kocaman bir balona dönüşür. Ruhsal sağlığınızı güçlendirmek için korkularınızla yüzleşin ve onları kabullenin.

Farkındalık, korkularımız ve duygularımızı kabullenmeyi öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Bu meditasyon tekniği, basitçe şimdide var olmak anlamına gelir.

Farkındalık sayesinde düşünce ve duygularınızı yargıdan uzak bir şekilde tecrübe edersiniz.

Eğer şimdiye kadar beyninizin bir ilham ışığından fırlayıp, alışveriş listesine konduğunu fark ettiyseniz, ana odaklanmanın pratik gerektirdiğini bilirsiniz. Bu yüzden farkındalık egzersizi için her gün biraz zaman ayırın ve bunu ruhsal antrenman rutininizin bir parçası sayın. Meditasyon zamanına öncelik vermek, güçlük aktiviteleriniz ve duygularınıza farkındalık katmak için ihtiyaç duyduğunuz hem güce hem de dayanıklılığa ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yapmanız gereken oldukça basit: Kitap, video, radyo yayını veya uygulamalar gibi araçlardan faydalanıp her gün 10 ya da 15 dakikanızı ayırmak. Hatta fiziksel olarak veya internet üzerinden bir meditasyon grubuna da katılabilirsiniz. Bu grubun, performansınızı ideal seviyeye çıkarmak için destek alıp, motive olacağınız bir koşu grubu olduğunu düşünün.

Duygularınız sizi istila etmeye başladığında zihninizi susturmak ve nefesiniz kadar kolay bir şeye odaklanmak, hayatın zorluklarını göğüslemek için sakince dirilmenize yardımcı olabilir. Olumsuz deneyimleri önlemeye çalışmak veya yalnızca olumlu düşüncelere sahip olmak eninde sonunda sizi mutsuz eder. Spor salonunda ağır şeyleri kaldırmaktan kaçarsanız ne olur?

Ağır hiçbir şeyi kaldıramazsınız! Ağır duyguları taşımayı öğrenerek gittiğiniz her yere mutluluğu taşımayı öğrenebilirsiniz.

RUHSAL ANTRENMAN

Bu günlük egzersizleri, zihin çalışmalarınızın yanındaki sağlıklı bir meze olarak görün.

İYİ BESLENİN

Bedeni beslemek zihni besler. Öyleyse ruhunuzu zinde tutmak için iyi beslenmek oldukça önemlidir. Bu, taze meyve/sebzeler, tam tahıllı besinler ve yağsız proteinler gibi iyi besinlere odaklanmak anlamına gelir.

HAREKET EDİN

Her gün bir şekilde hareket etmeyi hedeleyin. Tam zorlayıcı bir antrenman yapmak zorunda değilsiniz. Öğlen çıkılacak bir yürüyüş, yoga sınıfına kaydolmak veya köpeğinize top atmak da işe yarayacaktır.

Araştırmalar, düzenli hareketin duygusal zekânız üzerinde çalışmak için daha iyi bir temel kuracak olan daha sağlıklı bir ruh durumuna katkı sağladığını gösteriyor.

İYİ UYUYUN

Uyku yalnızca günlük işlevlerinizi yerine getirebilmeniz için değil, beyninizin gün boyunca biriken toksinleri bertaraf etmesi için de önemlidir. Uykuya öncelik vermek duygularınızı daha iyi idare etmenize yardımcı olur ve beyniniz üzerinde çalışırken size destek olacak yeni bağlantılar yaratır.