Beslenme

#105 - Kalp sağlığın için ye

Yeni araştırmalar, kahvaltı alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmenizi gerektirebilir.

ORGANİK YAĞLAR TüKETİN

Yumurta sarısında bulunan sağlıklı çoklu-doymamış yağların miktarı, yumurtanın nasıl üretildiği ile doğrudan ilişkilidir.

Serbest otlayan tavuklardan elde edilen yuımurtalarda, yemle beslenen çiftlik yumurtalarından daha fazla omega-3 yağı bulunuyor. Gerçek tereyağında pişirmek, margarinde pişirmeye kıyasla sağlığa daya yararlı oluyor.

Norveç’te yapılan yeni bir araştırmaya göre, işlenmiş yağ barındırmayan süt ve süt ürünlerinin bol tüketildiği bir beslenme düzeninin kolesterol üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmuyor.

SARIMSAK KULLANIN

Tansiyonu düşürme özelliği olan hidrojen sülfit açısından son derece zengindir.

Atardamarlarda kireçlenmeyi azaltır ve kolesterolü iyileştirir. Tadını beğenmiyorsanız, birkaç tüyo verelim:

Sarımsağın tadı ezildiğinde daha çok belli olur. Sadece faydalarından yararlanmak istiyorsanız, doğrayarak ya da çok az ezerek soslarda ya da pişirme yağlarında kullanabilirsiniz.

PANCAR TüKETİN

Pancar suyu dayanıklılık sporcuları arasında zaten son derece popüler bir içecektir. Mor kök bitkilerin içerisinde bulunan nitratlar, nitrik oksit sentezini artırarak kan dolaşımını güçlendirir ve tansiyonu düşürür.

Doğrayıp kekik ve sarımsakla birlikte fırında rostolayabilir, zeytinyağı ve balzamik sirke ile soslayarak salaya yapabilir, kuersetin açısından zengin olan kırmızı soğanla birlikte tüketerek tansiyonu düzenleme etkisini güçlendirebilirsiniz.

GERİLMEYİN

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, yüksek miktarda şeker ve yağ içeren yiyecekler tüketen deneklerin kronik strese maruz kaldıklarında bel bölgelerinin genişleme ve göbek bölgelerinde yağ birikme riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Daha az stres olanlarda bu etki daha az gözlemleniyordu. Stres olduğunuzda, askerlerin “taktiksel nefes alma” olarak adlandırdığı bir tekniği uygulayabilirsiniz:

Dört saniye nefes alın, bu nefesi dört saniye tutun ve dört saniyede verin. Bu teknik, sinir sisteminize rahatlama komutu verecektir.

HABER ZAMANI
KİLO VERMEDE ÖĞÜN ZAMANLAMASI

Fazla kilolarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? Yeni bir çalışmaya göre ne kadar yediğiniz kadar ne zaman yediğiniz de önemli! ABD’deki UT Güneybatı Tıp Merkezi araştırmacıları farelerin günün hangi vakitlerinde beslendiklerinin ağırlıklarında bir değişiklik yaratıp yaratmadığını inceledi. Azaltılmış kalori planı dâhilinde aktif döngülerinde beslenen farelerin kilo verdiği, günün geri kalan kısmında aynı kaloriyle beslenen farelerin kilolarında değişiklik bulunmadığı gözlendi.

Çalışmada yer almayan ABD Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Isabel Maples, “Çoğu kişi gündüz pek bir şey yemeyip akşamları çok yiyor. Bunu telafi etmek için de ertesi sabah kendilerini kısıtlayıp zararlı bir beslenme döngüsünde sıkışıp kalıyorlar” diyor. Maples bu durumun kilo aldırdığının altını çiziyor. “Bu şekilde beslenen bir atletin antrenman için ‘yakıtsız” ve susuz kalması gayet olası.” Doğru besin ve su miktarı olmadan performansınız da düşecek.

Beslenmenizi dengelemek için günlük kalorinizin çoğunluğunu gündüz saatlerinde tüketip akşamları daha hafif şeyler yemelisiniz.