Yaşam Tarzı

#108 - Kesinlikle doktora gitmenizi gerektiren 5 belirti

Sıradan sorunlar gibi görünseler de, vücudunuzdaki bazı belirtiler çok daha ciddi problemlerin işaretçisi olabilir.

1. Bir haftadan uzun süredir ağrıyan kaslar

Bu ağrılar bir haftadan daha uzun sürüyorsa, doktora giderek ciddi bir sakatlık olup olmadığını araştırsanız iyi edersiniz. Ayrıca ender görülen bir durum olsa da, yoğun egzersizler rabdomiyolize sebep olabilir ve bu durum, tedavi edilmediğinde böbreklerde kalıcı hasar bırakabilir.

2. Kronik bel ağrısı

Genellikle altı haftada iyileşen bu ağrılar, altı haftanın sonunda hala geçmediyse kronikleşmiş olabilir ve disk kaymasına ya da sinir sıkışmasına işaret edebilir. Böyle bir durumda mutlaka tıbbi müdahale gerekmektedir.

3. Geçmek bilmeyen öksürük

Aynı zamanda yüksek ateşten de mustaripseniz, bakteriyel enfeksiyonla karşı karşıya olabilirsiniz.

Ayrıca nefes darlığı, zatürree, nadir de olsa mantar enfeksiyonu ya da sigara geçmişi olan ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde akciğer kanserine işaret edebilir.

4. Çok yoğun ve anormal baş ağrısı

Daha önce hissetmediğiniz türden bir ağrıyla yüz yüzeyseniz, anlayamadığınız bir bölgede ağrı yoğunlaşıyorsa ya da normal baş ağrılarınızdan daha yoğun bir ağrı ise, hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Doktorunuzun iç kanama, bilişsel yetersizlik gibi riskleri fark etmeye odaklı testler yaptığından emin olun.

5. Sert ve ani karın ağrısı

Kendinize birkaç gün verin. Birkaç gün içerisinde hala geçmediyse, telefonla bile olsa doktorunuzla görüşün. Midenizin orta bölgesinde başlayan ve sağ alt kısma doğru ilerleyen ağrılara özellikle dikkat edin. Genel olarak, ağrı zamanla kötüleşiyorsa ya da dört günden uzun sürüyorsa, doktorunuzla görüşme zamanıdır.