Yaşam Tarzı

#114 - Çıplakken harika görün?

Üzerinizde giysiler varken çekici olmak önemlidir.

Peki ya giysilerinizi çıkardığınızda?

Yedi adımda vücudunuza güvenin

EN acımasız eleştirileri kendinize yapıyorsanız ellerinizi kaldırın! Görünüşünüzdeki kusurları bulmanız ve vücudunuzda beğenmediğiniz yerler üzerinde düşünmeniz çok doğaldır, ancak dış görünüşünüzü sevmeniz için bir süper model olmanız gerekmiyor. Uzmanlara iç sesinizi susturmanın ve kendinize daha fazla güvenmenin en etkili yollarını sorduk.

Vücudunuzla ilgili daha iyi hissetmek için değişime hazır olun!

1 V Ü C U D U N U Z U N YA PA B I L E C E K L E R I N I U N U T M AY I N

Vücut maddesel bir parça olmanın ötesindedir ve sahip olduğunuz vücudu kabullenip sahip çıkma beceriniz işin önemli bir noktasıdır. Vücudunuzu yaptığı onca harika şey için taktir edin ve yaptıkları sadece görünüşünüzle alakalı değildir. İster yarayı iyileştirme olsun, ister 10 km koşma olsun ya da ister emzirme olsun, insan vücudu mucizevidir. Vücudunuzu takdir etmekte zorlanıyor musunuz? O zaman vücudunuza bir aşk mektubu yazın. Çılgınca gelebilir ama eğlenceli ve aynı zamanda çok etkilidir.

2 KULLAN D I Ğ I N I Z D İ L E D İ K K AT E D İ N

Ne kadar sıklıkta kendinizi eleştiriyorsunuz?

Egonuzu yükseltmek istiyorsanız, sözlerinize dikkat etmelisiniz. Uzmanlar; yüksek sesle söyleyebileceğiniz şimdiki zamanı içeren kısa ve olumlu ifadelerle, pozitif olumlamaları kullanmanızı tavsiye ediyor. Kendinize iki ya da üç tane pozitif olumlama seçin ve gün içerisinde bunları üç dört kez tekrarlayın. Vücudunuzda hoşunuza giden bir yeri seçebilirsiniz. Örneğin; “Cildimi seviyorum” veya “Vücudumu beğeniyorum” gibi genel bir mesaj seçebilirsiniz.

Başlangıçta bu mesajlara inanmıyor olsanız da endişelenmeyin. Durmadan kendini eleştiren birisinin rahatlaması zaman alacaktır. Eğer bu olumlamaları söylemek sizin için zorsa, öncelikle güven konusu üzerinde çalışmalısınız.

Örneğin; “Her gün kendimi daha iyi hissediyorum” diyebilirsiniz.

3 M O DA E N D Ü S T R İ S İ N İ U N U T U N

Mankenlerin kendi görünüşünüz ile ilgili hislerinizi yönlendirmesine izin vermeyin. Onlar farklı bir gerçekliği temsil ediyorlar ve bu kendi gerçekliğinizden daha iyi değildir.

Kendi fikirlerinize önem verin. Moda endüstrisinin ne söylediğinin hiçbir önemi yok, onlar profesyonel olarak taraflı düşünürler. Benzer biçimde aynı şey televizyon dünyası için de geçerlidir ve bundan dolayı ekonomi doktorası sahibi olsalar bile güzel görünüşlü kadınları işe alırlar. Bu yüzden sadece ve sadece sizin fikirleriniz önemlidir.

4 K E N D İ N İ Z E K A R Ş I A D İ L O LU N

Birçoğumuz görünüşümüzdeki kusurları bulur, ancak başkaları bunları algılamaz bile... Kendinize karşı adil olun. Bir öğretmen öğrencisine 10 sorudan ikisini yanlış yaptın demek yerine, 10 sorudan sekizini doğru yaptın der.

Siz de mükemmel olmadığını düşündüğünüz yerlerinize odaklanmayın.

Bunun yerine, temiz bir cilt, parlayan saçlar, beyaz dişler, melodik bir ses veya içten bir gülümseme gibi daha az bariz olan şeylere konsantre olabilirsiniz. Çünkü dış görünüşünüzle ilgili en belirgin özellikler aslında bunlardır.

5 İ Ç S E L G Ü Z E L L İ Ğ İ N İ Z İ G E L İ Ş T İ R İ N

Dış görünüş elbette önemlidir. Ancak dış görünüş, başarılı ilişkilere sahip olmanın esaslarından biri değildir.

Psikoloji üzerine yapılmış bütün araştırmalarda; insanlara en çekici gelen kişilerin sadece güzel görünümlü değil, aynı zamanda nazik, eğlenceli, duygusal yönden açık ve geniş fikirli olduğu ortaya çıkmıştır. Aslına bakarsanız, güzellik çoğu zaman düzgün bir ilişki kurmada sorun bile olabilmektedir; karşıdaki kişiyi korkutabilmekte veya kişide sadece güzelliğinden dolayı beğenildiği şüphesi yaratmaktadır

6 O LU M S U Z D Ü Ş Ü N C E L E R İ N İ Z D E N K U R T U LU N !

Söylenmesi yapılmasından daha kolay olabilir. Ancak güvensizliklerinizin üzerinde durmaz ve hayatınızın bir parçası olarak kabul edebilirseniz, doğru yoldasınız demektir. Sürekli genç kalmaya çalışmanız ve zamanın etkilerini görmezden gelmeniz, sizi yaşamda görünüşünüzle ilgili takıntılı biri haline dönüştürür. Hiç kimse sonsuza kadar mükemmel kalamaz, gençliğin ilerleyen yıllarında kırışıklıkların ve gıdının olması kaçınılmazdır. Görünüşleri için bir servet harcamak yerine ayrıntılı biçimde bunları bizlere gösteren ünlüleri düşünün.

Sonuç olarak, ya görünüşünüzün tadını çıkartırsınız ya da kabullenmeyip mutsuz olursunuz. Bu tamamen size bağlı!

7 YA N S I M A N I Z I S E V İ N

Algıladığınız kusurların, görünüşünüz hakkında olumsuz hissetmenize neden olmasına izin vermeyin. Şahsi fikrinizi değiştirmek için bu basit egzersizi deneyin. Her gün aynada kendinizi dikkatlice inceleyin.

Hoşlanmadığınız taraflara odaklanmamaya çalışın. Onun yerine beğendiğiniz ya da en azından mutsuz olmadığınız bölgelerinize bakarak başlayın. Kendinize sevdiğiniz birine bakarmış gibi bakın ve yansıyan görüntüden memnun olun.

Gördükleriniz hoşunuza gitmeye başlayınca, aynaya gülümseyerek hislerinizi güçlendirin. Bu egzersizi, her gün birkaç dakikanızı ayırarak yapmaya devam edin. Faydası olmayacağını düşünüyorsanız tekrar düşünün, elde edeceğiniz sonuçlar sizi şaşırtabilir. Bazı kişiler başlamakta zorluk çeker, ancak bir veya iki hafta sabırla devam ettiğiniz zaman kendinize olan güveninizin ne kadar arttığını siz de göreceksiniz.