Yaşam Tarzı

#131 - Kışı yenin

Kış kapıya vurduğunda fit kalmak için verdiğimiz ipucunu dinleyin..

Bol kıyafetler, yanan şömine, cezbedici şekerlemeler... Kışın bu kısa günleri ve uzun geceleri rahatlık getirebilir ama dikkatli olmazsanız birkaç ‘kış kilosu’ da alabilirsiniz.

Soğuk kış aylarında, yaklaşık 10 kilo aldığımız tahmin ediliyor. Fakat bu yağlarla savaşmanın yolları var. Kış hantallığından uzak durmak için ipuçlarımızı inceleyin.

DİYETİNİZDEN KARBONHİDRATI KESİN

Çoğu insan kışın karbonhidrat alımını arttırıyor. Tavsiyelere göre, ekmek ve mısır gevreği gibi kolay yiyeceklerden uzak durmalıyız. Çünkü bu tip yiyecekler, kandaki glukoz seviyesini düşürürken, şekerli yemeklere olan isteği arttırıp sağlıklı yemek yemeyi güçleştiriyor. Bunun yerine, daha düşük Gl barındıran yiyecekleri tercih edip, kan glukoz seviyesini normal tutmaya çalışın. Kepekli ürünler, fındık, bezelye ve baklagiller ideal olabilir.

BAHARI ERKEN GETİRİN

Bahar için bir fitness etkinliğine yazılın. Bu yarım maraton, uzun bir bisiklet yürüyüşü veya yüzme olabilir. Bu sayede antrenmanlarınıza daha odaklı kalırsınız ve arkadaşlarınız barlarda ya da TV önünde keyif çatarken siz, kış boyunca daha sağlıklı yaşam kararları verirsiniz.

Hazırlıksız olma düşüncesi egzersiz rejimini, rüzgar, yağmur, kar demeden öncelik haline getirmeye cesaretledirecektir.

D VİTAMİNİNDEN MAHRUM KALMAYIN

Güneş ışığı vitamini, yüksek yağ depolamayla doğru orantılıdır. Yaz aylarında bile D vitamini eksikliği çektiğimiz için kışın, D vitamini depolamalıyız. Uzmanlar bu düşünceye iki sebep vererek katılıyor. İlk olarak, D vitamini eksikliği, beyne

açlık sinyalleri gönderilmesine sebep olur. İkinci olarak da, kalsiyum bakımından zengin diyetler, kilo kaybını sağlasa da D vitamini, kalsiyum tüketimini düzenlemede çok önemlidir. Bu yüzden,

Ekim ayından Mart ayına kadar D vitamini almalısınız.

EVİNİZDE ÇALIŞIN

Spor çantasını hazırlamak, yağmura aldırmamak, otobüsü beklemek… Ah!

Kışın spor salonuna gitme isteğimiz biraz darbe görebilir. Bu problemi evde çalışarak çözün, bu sayede hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Fit kalabilmek için bu kış evden çıkmak zorunda değilsiniz. Atlama ipi, TRX malzemeleri, denge topu gibi kitleri ve hatta odalarınızın birinde ufak bir spor yeri kurabilirsiniz.

Çeşitli çalışma istasyonları kurun ve bokstan, kardiyoya kadar her türlü egzersizi birleştirin.

DAHA YÜKSEĞİ HEDEFLEYİN

Atletlerin kendilerini ateşlemeleri ve hedeflerine bağlı kalmaları için sık sık kullandıkları motivasyon aracı basitçe ‘görselleştirme’ tekniğidir.

Aileyle bir araya gelme ya da bir arkadaşınızın doğum günü partisi gibi çok iyi görünmek ve iyi hissetmek istediğiniz yaklaşan bir etkinliği düşünün. Bu etkinlikte kendinizi tüm detaylarıyla düşünün. Mekana girdiğinizi, arkadaşlarınızla konuştuğunuzu veya dans ettiğinizi gözünüzde canlandırın. En sevdiğiniz elbisenizi, dolabınızın dışına asın ve ne zaman rejiminizden şüphe duyarsanız o elbiseye bakın. O elbisenin içinde ne kadar mükemmel gözükeceğinizi düşünün.

Bu sayede rutininize daha motive bir şekilde bağlı kalacaksınız.

KAS YAPIN

Sprint antrenmanlarınızı arttırın.

Bu sayede, daha çok hormon salgılayarak daha iyi yağ yakıp kaslarınızı geliştireceksiniz. Ayrıca dumbbell’larla veya direnç bantlarıyla güç antrenmanları da yapabilirsiniz. Bunu haftada en az iki kere yaparak kaslarınızı güçlendirirken, metabolizmanızı da hızlandıracaksınız.

SİSTEMİNİZİ DESTEKLEYİN

Sizi kanepenede, battaniyenin altında, çikolata yedirtecek keskin soğuk gibisi yoktur.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek en önemli besinler A, C, D, E vitaminleri, demir ve çinkodur. Diyetinizi, yeşil sebzeler, portakal ve fındık gibi besinlerden oluşturursanız fit kalmanız sorun olmayacaktır.

Fasulyeler ve mercimeklerden de çorba yapıp deneyebilirsiniz.

Normal bir mercimek ya da fasulyenin içerisinde B vitamini, demir ve magnezyum bol bol bulunur. Bunlar da enerji için gereklidir.

UNUTMAYIN

Gelişiminize, neyin yardımcı neyin köstek olduğunu tespit ederek, kışın kurduğu tuzağa düşmeyin. İyi ve kötü faktörlerden bir liste yapın.

Son birkaç kışa geri dönün ve nelerin hedefinizde kalmayı sağladığını, nelerin ise sizi hedefinizden şaşırttığını not edin. Belki de o pizzaların parasını ödeyemezken bir arkadaşınız size yardım etti?

Listeyi iyi inceleyin ve bunlardan hangi dersleri çıkarabileceğinizi düşünün.

Bu dersleri eyleme dönüştürün ve bu sene daha başarılı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

ERKENDEN YATAĞA GİDİN

Uzayan gecelerden faydalanın ve yapabiliyorsanız yatağa erken gidin. Günde altı-sekiz saat uyumayla kilo verme arasında önemli bağlantılar var. Uyku, tüm o ağır çalışmaların ve antrenmanların bir ödülüdür. Işıkları kapatın ve uykuya dalın.