Yaşam Tarzı

#134 - Gözler kalbin aynasıdır

Gözleriniz, sadece ruhunuza açılan birer pencere değil. Yeni yapılan araştırmalara göre; gözünüzdeki belirli özellikleri analiz etmek, kardiyovasküler rahatsızlık riskiyle alakalı ipuçlarını ortaya çıkartabilir.


Stresli misiniz? Kim değil ki!

Adrenalin, uzun çalışma saatleri, panik ve gerginlik, rüya işinizin gerektirdiklerinden biri olabilir ama sürekli iş, sağlığınızı riske atar.

Brigham ve Boston’da bir kadın hastanesinde yapılan bir araştırmaya göre; stresli işe sahip kadınların kalp krizi riski yüzde 70 daha fazla. İskemik inme ve tıkalı damar gibi diğer kardiyovasküler rahatsızlıkların yaşanma riski ise yüzde 40. “Bu iş beni öldürecek” gibi şakalar yapıyorsanız bunda gerçek payı olabilir. Endişeli misiniz? Hasar kontrolü yapmanın zamanı geldi.

Uzmanlara işinizi riske atmadan stresten nasıl kurtulabileceğinizi sorduk.

Dokuz - yedi

Eskisinden çok daha fazla rekabetçi ortamın olması nedeniyle, beklentileri aşmanız gerektiği düşüncesi içinize işlemiştir.

Çoğumuz için dokuz-yedi artık tarihte kaldı. Çoğu işçi artık geceleri ve hafta sonları da çalışıyor. Artık insanlar haftada 17 saat daha fazla çalışıyor.

Çoğu insan biliyor ki, bu ekonomik durumda hiçbir iş güvenli değil.

Bu yüzden, her çalışan sınırlarını zorlayarak işini korumaya çalışıyor.

Fakat bu anlayışın sağlığınız için korkutucu sonuçları olabilir.

Masanıza saplanıp kalmanız enfeksiyon, grip ve diğer bağışıklık sistemi rahatsızlıkları riskini arttırıyor.

Göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma, baş ağrısı, karın ağrısı gibi rahatsızlıkların yanında, kalp hastalığı, diyabet ve yüksek kan basıncı gibi kronik rahatsızlık riski çok yüksek.

Övgü budalası olmayın

İş yerinin önemli bir parçası olmak sizi güçlendirebilir ama bağımlı olmayın.

Hayatınızın her yerinde öz saygıya sahip olun. Yaptığınız işten daha değerlisiniz.

İşyerinde vazgeçilmez olmak için çok çalışmanın gerekli bir his olmasına izin vermeyin. Daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuz hayatın başka alanları da var.

İşi kapıda bırakın

İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri, işi özel hayatlarına karıştırmasıdır.

Gecelere kadar ofiste kalmak, ilişkilerden ve sağlıktan fedakarlık etmek, erken kalkıp çalışmak zorunda olduğunu hissetmek, günün sonunda rahatlayamamak, sürekli işten konuşmak… İşten belirli bir saatte ayrılarak sınırları koyun. Evdeyken, evde olun. İşten konuşmayın.

Arkadaşlarınıza ve ailenize daha fazla zaman ayırın. Sosyalleşin.

Öğle yemeği için zaman ayırın

Bir gün saat 11’deki bir toplantı için yoldayken çikolata yiyorsunuz, ertesi gün saat 4’e kadar hava bile almıyorsunuz. Bu tip kaotik durumlar, metabolizmanızı bozar ve stresi arttırır.

Şekerli yiyecekler yemek, stres hormonu olan kortizolu arttırır ve uykunuzu da etkiler. Düzenli ve protein bakımından zengin yemekler yemek, gün boyunca enerjiniz için yeterli olacaktır.

Gerçek bir tatil yapın

Boş zamanlarınızı, işle alakalı aktiviteler ya da ev ve aile işleriyle doldurmayın. Boş zamanları hobilerinizle ve arkadaşlarınızla geçirebilmek önemlidir. Zamanınız kısıtlıysa, gereksiz işleri boş verin ve sevdiklerinizle ilgilenin. Ev işi bekleyebilir!

Harekete geçin

Günde 20 dakikanızı parkta yürüyüşe ayırın. Bunu yaparak vücudunuzun duruşunu düzeltebilir ve hem beyninize hem de kalbinize kan akışını hızlandırabilirsiniz. Bunun sonrasında işinize daha rahat ve temiz bir zihinle dönebilirsiniz. Zihninizi temizlemek için ne gerekiyorsa yapın. Koşun, yürüyün, yoga yapın ya da zıplayın.

Daha çok uyku alın

Daha fazla yaratma amacıyla insanlar bazen uykularından fedakarlık edebiliyor. Uyku, özellikle kadınlar için bir lüks olarak görülebilir. Çünkü daha az uyursak günümüze daha çok şey sığdırabiliriz. Uykudan yoksun kalırsanız, sonraki günü daha az verimli geçirir ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz. Daha rahatsız, daha uyuşuk ve daha stresli hissedersiniz.

Telefonu kapatın

Akıllı telefonlar sağ olsun, arkadaşlarla dışarıda veya evde rahatlıyor olalım, her yerden maillerimize ulaşabiliyoruz.

Daha iyi bir denge için, mümkün olduğunda iş e-maillerinizi kapatın.

Ayrıca yatmadan önce o son maili gönderme veya rapora bir göz gezdirme dürtüsünü bastırın.

Kötü alışkanlıklardan kurtulun

Kötü hissediyorsanız, kendinize bakmayı bırakmanız kolay olur. Fazla stres altındaysanız, sigara içmeye, alkole ve sağlıksız yemeklere başlamak yaygındır. Alkol ve sigara, en başta bir kaçış sağlasa da esas sorunu kapatan bir maskedir. Spor salonuna gitmek gibi sağlıklı bir çözüm bulun.

Kendinizi ödüllendirin

Hayatınızı iyi yönettiğiniz başarılı bir haftadan sonra, kendinizi ödüllendirin.

Sıcak bir banyo veya sevdiğiniz bir kafeye gitmek olabilir. İşin iyi yanı ise, bu zamanı suçluluk duygusu hissetmeden yaşayabilirsiniz.

5 AKILLI ZAMAN KURTARICI

BİR SEFERDE BİR İŞ YAPIN

Hiç aynı anda üç işi yapmaya çalıştığınızı hissetiniz mi? Bir işi bir seferde düzgün yapmak daha iyidir.

Yapacağınız işleri sıralayın ve bir seferde birisine saldırın.

UZUN DEĞİL AKILLI ÇALIŞIN

Gününüzü iyi planlayın ve her bir işinize bir süre belirleyin. E-maillerle uğraşmak ya da toplantılara katılmak gibi düzenli işler için zaman ayırmayı unutmayın.

İŞLERİNİZİ ERTELEMEYİN

İşleri ertelemek ve kendi kendilerine olmasını istemek sizi sıkıntıya sokacaktır. Eylemler ne kadar erken gelirse o kadar iyidir. İşinizin yüküyle ne kadar erken yüzleşirseniz, o kadar erken nasıl çözebileceğinizi görürsünüz.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Kendi işinizden sorumlusunuz. Başka bir iş yapılamayacaksa sadece hayır deyin. Düzgün kaynaklar ve zaman sınırları için pazarlık edin. Başka insanların işini yapmamaya çalışın.

E-MAILLERİ VERİMLİ BİR ŞEKİLDE YÖNETİN

Günde üç ya dört kez e-maillere cevap verin (sabah ilk iş, öğle yemeğinden önce ve sonra günün sonunda). Birikmesine izin vermektense, elektronik klasörlere dosyalayın.