Yaşam Tarzı

#138 - Sağlık Neden Yeni Servet Yoludur?

Doğru zamanlama: Süper fit olmak kariyerinize gereken ciddi desteği verebilir.

Yarın sabah 9’da önemli bir iş toplantınız var. Bu yüzden saati 5.30’a kurdunuz.

Peki, neden bu kadar erken? Çünkü erken kalkarsanız 45 dakikalık bisiklet koşusunu yapabilir ve 7’deki ders için spor salonuna yetişebilir. Sonrasında duş alır, giyinir, kahvaltı yapar ve işe gitmeye hazır olursunuz. Bu esnada başkaları iki saatlik daha fazla uykunun tadını çıkarıyor olabilir.

Haftada ekstra 40 saat çalışmanın yanında ister toplu bir ders, ister öğle saatinde yoğunluklu bir antrenman veya bir akşam koşusu olsun; her gün mutlaka spor yapılmalı.

Fit hissetmek odaklanmanızı sağlar.

Bu çizelge kulağa korkutucu gelse de, bunu tercih eden tek kişi siz değilsiniz. Bugünlerde akıllı kadınlar, spor salonlarında da toplantı odalarında çalıştıkları kadar çok çalışıyorlar, kendilerine özel eğitmenler tutuyorlar ve butik salon sporlarına para yatırıyorlar. Peki, motivasyonları ne? Fit ve güçlü olmak onları iş dünyasında da güçlü mü kılıyor? Stresle savaşmak için gerekli bir güvenlik adımı mı?

Patronları etkisi altına alan bir azim göstergesi mi yoksa bu kişiler hayatlarının her alanında başarılı olma güdüsüyle mi hareket ediyorlar?

ÜSTÜN PERFORMANS

Yeni yayımlanan bir kitaba bakılırsa bu nedenlerin hepsi doğru sayılabilir. Tim Bean ve Anne Laing’in kaleme aldıkları The Wealthy Body in Business, sağlıklı bir bedenin yüksek performans gösteren bir zihinle aynı anlama geldiği fikrine dayanıyor. Yazarlar, sundukları fitness stratejilerinin okuyanların daha zayıf, güçlü, zeki, şekilli, özgüvenli ve daha az stresli olacağını iddia ediyorlar. Sizi, kariyerinizdeki başarıyı zirveye taşımak ve maddi ödüller kazanmak için mazeretleri bir kenara bırakıp vücudunuzu şekle sokmaya teşvik ediyorlar.

Bu zorlu bir iddia. İş dünyasının parlayan yıldızlarının bir araya geldiği Davos’taki

Dünya Ekonomi Forumu’nda odak noktası fitness’tır. Şehre asılan posterler insanları yürümeye teşvik eder. Levhalar, temsilcilerin farklı noktalara gitmek için kaç adım atması gerektiğini gösterir.

Uzmanlar, bu başarılı insanları zirveye taşıyan ve hem zinde hem de fit olmalarını sağlayan şeyin aynı disiplin olduğunu düşünüyor. Fitness ürünleri üreticisi

Technogym, kurumların fit insanlardan oluşan iş gücü konusunda giderek bilinçlendiğini ve hızla yükselen bir alan olarak ofislere spor ekipmanları sağladıklarını söylüyor. Güçlü bir yöneticinin kurallarından biri de spor yapmaktır.

Bedeniniz sağlıklı değilse, sağlıklı bir zihne, yaratıcılığa, yeterli enerjiye ve üreticiliğe de sahip olmazsınız.

Artık birçok ofiste spor salonu ve duşlar bulunuyor. Bu ofisler, çalışanlarının fit kalmasını sağlamak için onlara sağlık güvencesi sunuyor; sandalye yerine ayakta çalışmaya uygun masaları tercih ediyor.

Ayrıca iş dünyasının katılabileceği fitness turnuvalarının sayısında da artış var.

Fitness beklentileri son yıllarda değişti: Artık amaç kardiyo veya zayıflamak değil. Kadınlar güçlü görünmek ve hissetmek istiyor.

Fitness iş dünyasının anahtarıdır. Çünkü insanlar istedikleri her şeyi başarabildiklerini gördüklerinde bunu işlerine de yansıtabiliyorlar. Güçlü hissetmek özgüven kazandırır. Bir kişi fitness’ın zirvesine çıktığında kendisine bakış açısı değişiyor, kendisine inanmaya başlıyor. Böylece diğer insanlar da ona farklı yak laşmaya başlıyor ve bu iş dünyasında bir artı olarak geri dönüyor.

Bu yüzden iş dünyasında öne geçmek istiyorsanız uyku ve gece hayatının yerine sporu koyun. Oldukça mantıklı… Spor için vakit ayırmak, hedefiniz ne olursa olsun size avantaj sağlar. Amacınız işten daha çok zevk almak, daha az stresli olmak ve yaratıcılığınızı artırmak olabilir.

DENGEYİ KORUMAK

Yine de önemli olan durumu dengede tutmak. Antrenman söz konusu olduğunda insanlara, seçkin atletlerin antrenman çizelgelerine mola periyodları eklediğini unutmayalım. Spor, bu atletlerin gerçek işi.

Etraflarında beslenme uzmanından, fizik tedavi uzmanına ve eğitmenlere kadar birçok insan var. Çoğu durumda aşırı yoğun bir yaşama sahip olmuyorlar. Birçok şeyi aynı anda yapmak hiçbir şey yapmamak kadar kötü olabilir. Hepimiz dinlenmeye ve canlanmaya vakit ayırmalıyız.

Bitap düşmekten nasıl kurtulabiliriz? Her boş dakikanızı spor yapmaya harcamayın, vakit konusunda akıllıca davranın. Tatil günlerinizde dinlenin ve enerji üretimi için doğru gıdalarla beslenin. Haftada üç kez antrenman yapmanız ve bir beslenme planınızın olması gerekiyor. Eğer canlanma döneminin düzgün olmasını sağlarsanız antrenmanlarınızdan en iyi sonucu alırsınız.

Her egzersiz için değil ama hayatınızdaki her şeyi dengede tutmak ve iş hayatınıza uyumlu, gerçekçi bir plan yapmak için kişisel bir eğitmen tutabilirsiniz.

Kabul edilmelidir ki, gözü zirvede olanlar için denge ve ölçülülük zor olabilir. Bu nedenle alternatifleri düşünün. Her seans yoğun sınıflarda geçmek zorunda değil. Yoga ve Tai Chi gibi zihin-beden egzersizlerini birleştirebilir ya da yaratıcı hobiler edinebilirsiniz.

Her antrenmandan önce nasıl hissettiğinizi kontrol edin. Eğer gerginseniz kendinize o an yapabileceğiniz en iyi şeyin ne olduğunu sorun.

Kimi zaman en iyi şey yanınızda sevdiklerinizin olmasıdır. Meşgul yaşamlarımız, sosyal destek hissini kaybettiğimiz anlamına geliyor. Spor salonunda arkadaşlarınız olabilir, ancak bisikletler arasında yapılan kısa sohbetler aile veya arkadaşlarınızla geçirdiğiniz kaliteli zamanın yerini tutmaz.

Bu nedenle bu hafta sonunu kendinize ayırın veya kısa bir hafta sonu tatili ayarlayın.

Bazen vücudunuzu, kariyerinizi ve refahınızı tazelemenin en iyi yolu budur.