Fitness

#140 - Hoşlanmadığınız antrenmanı yapmak zorunda mısınız?

Hepimiz bedenimizi düzenli ve kendi fiziksel ihtiyaçlarımız doğrultusunda çok yönlü çalıştırmamız gerektiğini biliyor ve bunu sık sık duyuyoruz. Ama bunun ne anlama geldiği çoğumuz için kafa karıştırıcı olabilir. Hemen her gün yeni bir yöntem mucizevi sonuçlar doğuracakmış ya da en iyi yöntemmiş gibi karşımıza çıkıyor olabilir. Yoga yapman gerekiyormuş gibi hissediyorsun, ama gerçekte yapmak istediğin tek şey dersten kaçmak…

Bunların Hepsini Yapman Gerekiyor mu?

Buradaki cevap kişiye göre değişebilir: Hem “Evet” hem de “Hayır” diyebiliriz. Herkesin uygulaması gereken bazı fitness kuralları vardır. Ancak, bu tümünü yapmanız gerektiği anlamına gelmez ve sevdiğinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına da gelmez. Programınızı nasıl şekillendireceğinizi, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yine kendiniz belirleyebilirsiniz.

Egzersizlerinizi Çeşitlendirmenin Yararları

Yemek yeme konusunda denge önemli olduğu gibi, egzersiz konusunda da önemlidir. Çok yönlü bir fitness rutini, fitness ve sağlıkla ilgili çeşitli bileşenlere: kardiyorespiratuar dayanıklılık, kas kuvveti, kas dayanıklılığı, esneklik ve vücut kompozisyonuna odaklanan bir terimdir. Yapılan araştırmalar da bunu yaptığınızda sağlığınızın olumlu yönde değiştiğini söylüyor. Örneğin, çapraz antrenmanın, yapılan bir araştırmaya göre, aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde vücut ağırlığını, bel çevresini ve yağ kütlesini azaltmada yalnızca direnç veya aerobik antrenmanından daha etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, araştırmacılar 2015’te yapılan bir çalışmada, dört eğitim programından birini takip eden 620 kadını karşılaştırdı: çapraz eğitim, sadece koşma, sadece ağırlık çalışması ya da eğitim yok. Birden fazla formda egzersiz yapanların daha fazla kas dayanıklılığına sahip oldukları keşfedildi. Egzersizlerinizi çeşitlendirmek aynı zamanda zihinsel olarak meşgul olmanızı sağlar ve yaralanmaların önlenmesine de yardımcı olur.

Denge Bulma

Çok da hoşlanmadığınız yiyeceklerden oluşan bir diyete sadık kalmayacağınız gibi, yapmayı sevmiyorsanız antrenmanlarınıza da sadık kalmayacaksınız demektir.

Hoşunuza giden aktiviteler yapmak, kalıcı davranış değişimini teşvik etmek için temel bir öneme sahiptir; bu rutininizi tutarlı ve uzun vadeli sürdürmenizi sağlıyor. Neyse ki, dengeli olmanın ve sevdiğiniz şeyi yapmanın bir yolu var. Çok yönlü bir rutinin uygulanma şekli çok çeşitli olabilir.

Örneğin yoga:

Evet, esnekliği artırır. Ancak, kas kuvveti ve dayanıklılığı artırdığı da gösterilmiştir ve aldığınız sınıfa bağlı olarak, kardiyorespiratuar faydalar elde edebilirsiniz. Kardiyo denilince aklınıza sadece koşmak gelmesin! Kardiyo yaparken aynı zamanda yürüyüş, yüzme ve çok daha fazlasını da yapabilirsiniz. Ya da kuvvet antrenmanı denilince aklınıza sadece barbell, büyük ağırlıklar veya kafa karıştırıcı makineler gelmesin. Bu antrenman için sadece vücut ağırlığınızı, kettlebell’i ya da bir TRX’i kullanabilirsiniz…

Kendinize Meydan Okumaktan ve İlerlemekten

Vazgeçmeyin!

Sizi gerçekten mutlu ve iyi hissettiren doğru yöntemi bulmalısınız. Ancak bunun için biraz konfor alanınızın dışına çıkmanız ve vücudunuzu her türlü hareket düzleminde çalıştırmanız gerekir. Vücudunuzdaki değişiklikleri görmek için yeni etkinlikler ve yeni yollar bulun, deneyin. Kendi bedensel ihtiyaçlarınıza, gerçekten ne istediğinize bir bakın ve biraz daha fazla denge ve çeşitlilik gerektirip gerekmediğine karar verin. En sevdiğiniz fitness derslerinin size düşündüğünüzden daha fazla fayda sağladığını keşfedebilirsiniz. Bazı günler diğerlerinden daha az motive olmak ve isteksiz hissetmek doğaldır, ancak kendinizi asla hoşlanmadığınız bir şeyi yapmaya zorlamamalısınız!