Yaşam Tarzı

#141 - Kış planı

Bağışıklığı güçlendiren menü tavsiyeleriyle vücudunuzu bir griple savaş makinesine dönüştürün.

Vücudunuzu bikini sezonuna nasıl hazırlayacağınızı biliyor musunuz?

Cevabınız evetse, kışa hazırlanmayı da biliyorsunuz demektir. Çünkü bu ikisi, birkaç burpee dışında neredeyse aynı. Eğer sizin için kışın gelişi nezle, grip ve biraz aksırma döneminin başlangıcı demekse, vücudunuzu bu savaşa hazırlamak için size öncülük edebilecek birkaç adım var.

Pratik bir yaşam şekli önlemleriyle birleşen doğru menüler, yabancı virüslerle etkili bir şekilde savaşmak konusunda bağışıklık sisteminize yardım edecektir.

Bağışıklık sistemi, her birinin farklı bir role sahip olduğu hücrelerden oluşur.

Önemli hücrelerden biri de lökosit olarak adlandırılan, yutar hücre ve akyuvar olmak üzere iki temel türden oluşan beyaz kan hücreleridir. Bu hücreler, daha önce karşılaştıkları istilacıları hatırlar ve fark ederler. Bu hücrelerin düzgün çalışabilmesi için vücudun düzenli olarak dinlenmesi ve beslenmesi gerekir. Bu nedenle sizin için bir eylem planı oluşturduk.

GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Öğlenleri açtığınız bir teneke kola, bağışıklık sisteminize çok da iyi şeyler yapmıyor olabilir. Bu tatlandırılmış içecekler, sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan kalsiyum, magnezyum ve mineral seviyesini düşüren fosforik asit içerir. Ayrıca bu içeceklerin içeriğindeki şeker, beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürme konusunda daha az etkili olmasına neden olabilir.

HAREKETE GEÇİN:

Artık suyla dost olma zamanı gelmiş olsa da yalnızca H2O’yu fazla yavan buluyorsanız içine biraz mineral suyu ekleyebilir veya suyunuzu limon, portakal ya da salatalık dilimleriyle tatlandırmayı deneyebilirsiniz.

DAHA AZ STRES

Giderek uzayan yapılacaklar listesi yüzünden endişeleniyor musunuz? Stresli olduğumuzda bağışıklık sisteminin antijenlerle savaşma yeteneği azalır ve enfeksiyonlara karşı daha hassas hale geliriz. Stres genellikle bağışıklık sisteminin etkinliğini azaltır ve kilit önem taşıyan iyileşme sürecini yavaşlatır.

HAREKETE GEÇİN:

Besleyici bir diyet vücudunuza destek olabilir. Tam tahıllı ekmek ya da esmer pirinç gibi B vitamini içeren yiyecekler, vücudunuzun besinlerden enerji toplamasına ve stresle savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca stres yüzünden azalabilen C vitamini ve çinko gibi bağışıklık dostu içeriklere sahip olan besinleri tüketmeye özen gösterin. Hindi, kırmızı biber, mantar ve yeşil sebzeleri fırınlayıp esmer pirinçle yerseniz, sinir sisteminizin ihtiyacı olan yakıtı almış olursunuz.

ERKEN UYANIN

Çalar saatinizi daha erkene kurmanın iyi bir fikir olmasının birkaç sebebi var: Günışığına daha fazla maruz kalırsınız, düzgün bir kahvaltı için yeterli vaktiniz olur ve güne aceleyle başlamazsınız. Yataktan çıkmakta zorlananlardan mısınız? Uyku rutininizi düzenleyin. Gözlerinizi daha az kapatıyor olmak, bağışıklık sisteminiz üzerine kötü bir etkiye sahip olabilir. Çalışmalar gösteriyor ki, uykumuzu yeterince almıyorsak lökosit seviyemiz azalır ve sitokin denilen iltihaplanma proteinleri artar. Çeviriye mi ihtiyacınız var? Yani uykusuz geçirilen çok sayıda gece, vücudunuzun enfeksiyonlara yanıt verme yeteneğini azaltır.

HAREKETE GEÇİN:

Ne yazık ki uykunun bir jokeri yok ama enfeksiyon karşıtı bir yeme planı bağışıklık sisteminizin desteklenmesine yardımcı olabilir.

Omega-3 açısından zengin yağlı balıkların, avokadonun ve kuruyemişlerin enfeksiyon karşıtı özellikleri vardır. Bazı insanlar, uyumadan yarım saat önce bir muz veya yulalı kek yemenin daha uzun uyumalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Bu yiyecekler, sakinleştirici etkiye sahip olan bir amino asit olan triptofan açısından zengin birer kaynaktırlar.

YEĵİLLİK YEMEYİ UNUTMAYIN

Sağlık uzmanları “gökkuşağının renklerini yemenin” oldukça faydalı olduğunu söylüyorlar.

Zira parlak renkli, antioksidan deposu meyve ve sebzeler sağlığımızı korur.

Antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri sarıp onları güçsüz hale getirerek ideal sağlık durumumuzu korumamıza yardımcı olurlar. Üç temel antioksidan vitamin; beta-karoten, C vitamini ve E vitaminidir.

HAREKETE GEÇİN:

Günde yedi veya dokuz porsiyon meyve sebze yiyin. Bu içerikleri, renkli ürünlerde yani yeşil, mor, mavi, kırmızı, turuncu ve sarı tonlu sebze/meyvelerde bulabilirsiniz. En iyi faydayı almak için bu besinleri çiğ veya hafif haşlanmış tüketin. Dilediğiniz tadı alamıyorsanız smoothie ve meyve sularınıza, salata ya da çorbalarınıza fazladan meyve/sebze katabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için portakal, ananas, havuç, zencefil ve limon karışımını öneriyoruz.

MİDE DENGESİ

Eğer yakın bir zamanda ilaç kullandıysanız (özellikle de antibiyotik) midenizin bir miktar yardıma ihtiyacı olabilir. İlaçlar, midenizdeki bakteri dengesini kötü etkileyebileceğinden, bu iç savunma sisteminiz için kötü bir haber olabilir.

Vücudun bağışıklık sisteminin büyük bir bölümü, bağırsaklardaki faydalı bakteriler tarafından desteklenir. Antibiyotikler, ayrım yapmadan tüm bakterileri öldürdüğünden vücudun uygun bir yanıt verme yeteneği azalmış olur.

HAREKETE GEÇİN:

Midenizi eski dengesine döndürmenin ilk adımı bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Probiyotikler yardımıyla midenizi güçlendirmek, vücudunuzun dengesini yeniden kurmanın harika bir yoludur.

C vitamini kaynağı olan böğürtlen ve çekirdeklerle birlikte probiyotikler açısından zengin doğal yoğurt, sebze çorbası, sarımsak ya da zencefil tüketin.

TABAĞINIZI TEMİZLEYİN

Kış hastalıklarından kurtulma şansını elde etmek istiyorsanız fast food’tan uzak durun. Fast food tüketimi, bağışıklık sisteminin en ideal şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlamaz. Mesela şeker, beyaz kan hücrelerinin kapasitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve hücreler arasında yer bulabilmek için C vitamini ile savaşır. Ayrıca mikroplarla savaşma yeteneğinizi zorlayan enfeksiyonlara da neden olabilir.

HAREKETE GEÇİN:

Fast food alışkanlığından kurtulmak için bu ürünlerin yerine taze ve doğal besinleri koyun. Öğünlerinizi planlayın, son anda akşam yemeği için hazır olmak adına tek porsiyonluk sebze çorbaları yapıp dondurucuda hazır bulundurun ve işlenmiş gıdaları ev yapımı yemeklerle değiştirin.

NAKAVT

Bu mevsim soğuk havanın bir adım ötesine geçmek için hastalıklarla savaşan bu besinlere başvurun.

ZENCEFİL

Zencefil, bağışlık güçlendirme konusunda gerçek bir yıldızdır. Terletici özelliği olduğu kanıtlanmıştır ve araştırmalar terlemenin, bakterilerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan antibiyotik bir özelliği olduğunu göstermektedir.

PAPATYA ÇAYI

Papatya yalnızca bir uyku perisi olmakla kalmaz, aynı zamanda tedavi edici özelliklere de sahiptir. Fenolik adı verilen ve antibakteriyel etkinliği artıran içerikler açısından zengindir.

DOMATES

Likopen adı verilen antioksidanları yüksek miktarda içeren domatesin, beyaz kan hücrelerinin işleyişini artırdığı düşünülmektedir. Artık ev yapımı Bolonez sosunuzu güzelleştirmenin vakti gelmiş demektir.