Fitness

#2-3-Fitness Ruh Sağlığınıza Fayda Sağlayacak 5 Yol

Egzersizin fiziksel sonuçları bellidir, ancak parçalanmış bir fizikten elde edilecek çok daha fazlası vardır.


Zindeliğe öncelik vermenin faydaları altılı paketin çok ötesine geçer - bu harika bir bonus olsa da! İyi beslenme ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları , zihinsel sağlığınızı ve duygusal refahınızı da etkileyebilir.

Muhtemelen egzersizin hissetme şeklinizi etkilediğini zaten biliyorsunuzdur. Ne de olsa, birçok fitness fanatiğinin ilk etapta taahhüt etmesinin tüm nedeni bu nedenle. Ama zindeliğin zihinsel sağlıkta nasıl bir rol oynadığını biliyor musunuz? 

İşte bugünden başlayarak, tutarlı bir egzersiz ve beslenme rejiminin kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olabileceği yollardan bazıları!

1. Stres ve Kaygıyı Azaltır

Stresli hissetmek? Çalışmayı dene. Egzersiz, beyindeki serotonin gibi "iyi hissetme" hormonlarını artırarak zihne endorfin hücumu sağlar ve o kadar da mutlu olmayan düşüncelerle savaşır. Bu hormonların devreye girmesi kişiye bağlı olarak yaklaşık 30 dakika sürer . 

Antrenman sırasında, iş, okul, yaşam veya başka herhangi bir şeyle ilgili endişelerinizin, sadece elinizdeki göreve odaklandığınız için arka planda kaybolduğunu da görebilirsiniz. Zihninizi canlandırmak ve zihinsel sağlığı artırmak için günün stresinden biraz oyalanmak gibisi yoktur.

2. Benlik Saygısını Artırır

Daha iyi yaşadığınızda, daha iyi hissedersiniz. Antrenmandan sonraki başarı hissi ve temiz yemekten gelen haz, antrenmanınızın ve birinci sınıf beslenmenizin fiziksel sonuçlarını gördüğünüz ve hissettiğiniz için gelişmiş benlik saygısı ile el ele gider. 

Yiyecek seçimleriniz ve egzersiz rejiminiz konusunda kendinizi daha iyi hissettiğinizde, kendinize daha çok güvenirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmak ve iyi yemek yemek, sizi kişisel rekor kırmak ve daha güçlü veya daha hızlı olmak gibi hedeflere ulaşmaya hazırlar - herkesi iyi hissettirecek her şey!

3. Daha İyi Konsantrasyon ve Odaklanma

Vücudunuzu beslediğiniz şey, beyninizi beslersiniz - bu hem beslenme hem de daha iyi konsantrasyona ve odaklanmaya yardımcı olabilecek düzenli egzersiz için geçerlidir .

Tükettiğiniz şey, beynin işleyişinde de rol oynar ve zihinsel sağlığı etkileyebilir. Araştırmalar, vitaminler ve mineraller açısından zengin dengeli bir diyetin beyin fonksiyonlarını etkileyebileceğini  ve potansiyel olarak beyni zaman içinde hasar görmekten koruyabileceğini gösteriyor.

4. Depresyonu Önler

Kimse kendini kötü hissetmekten hoşlanmaz ve egzersiz yapmak sadece blues'u yenmeye yardımcı olabilir. 2018 yılında JAMA Psychiatry'de yayınlanan bir araştırma , direnç egzersizinin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini bulmak için 33 klinik çalışmayı analiz etti ve sonuçlar, depresif semptomları önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor. Hormonların artışı burada bir kez daha kahraman. Kaygı ve stresle mücadelede olduğu gibi, egzersiz, endorfinler devreye girerken beynin daha olumlu düşünmeye yeniden odaklanmasına yardımcı olabilir. 

Vücudunuza koyduğunuz şeyler de depresyonla mücadelede büyük rol oynar. İşlenmiş gıdalar, çok fazla kafein ve alkol gerçek bir depresör olabilir. Vücudunuzu temiz, dengeli beslenmeyle beslemek, beyninize gelişmesi için ihtiyaç duyduğu şeyi sağlayabilir. Birkaç çalışma , omega-3 yağ asitleri yüksek gıdaların tüketilmesinin depresyonu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu yüzden bir sonraki alışveriş listenize balık, fındık, keten tohumu yağı ve yapraklı yeşillikleri eklediğinizden emin olun.

5. Daha İyi Uyku

Endorfinler sizi mutlu ve enerjik hissettirse de, daha rahat bir duruma ulaşmanıza yardımcı olur, yani düzenli egzersiz daha iyi zzz'ler yakalamanıza yardımcı olabilir. Uyku kalitesi zihinsel ve duygusal esenlik için çok önemlidir, bu nedenle sağlıklı yaşam sadece daha iyi uykuyu teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda rahatlamaya da yardımcı olur. 

Egzersiz , beden ve zihinde onarıcı faydaların gerçekleştiği derin uykuda geçirdiğiniz süreyi artırır . Bu uyku durumu, bağışıklık işlevine yardımcı olur ve stres ve kaygıyı kontrol etmeye yardımcı olur. Egzersiz kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğundan, bu aynı zamanda muhtemelen daha iyi uyuyacağınız anlamına gelir. Yetişkinlerin neredeyse yarısı , stresli düşüncelerin geceleri onları ayakta tuttuğunu söylüyor, ancak egzersiz yapmak ve temiz yemek yemek bu duyguları azaltmaya yardımcı olabilir ve daha rahat bir zihinsel duruma ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Fitness yaşam tarzından gelen tüm avantajlarla, hareket etmek ve vücudunuzu en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu şeylerle beslemek için bugünden daha iyi bir zaman olamaz!