Podcastler

#2-2-Kilo vermek gerçekten çok mu zor?

Kilo vermeye karar vermek veya başlamak gerçekten kolay olabilir, ancak kilo vermek için motivasyonunuzu korumak o kadar kolay olmayacaktır.

Spor yapacağınız gün işiniz çıkar, diyet yapacağınız gün arkadaşınıza yemeğe gidersiniz, diyete haftaya başlarsınız, diyete sınavlar geçtikten sonra başlarsınız… Diye uzar gider. Bir de bakmışsınız ki, kilo vermeye karar verdiğiniz o güne göre motivasyonunuz çok gerilerde kalmış. Gerçekten verdiğiniz karardan sonuç almak istiyorsanız, her türlü zor duruma karşı sizi motive edecek unsurlara ihtiyaç duyacaksınız. Muhtemelen, zayıflama serüveniniz düşündüğünüz kadar kolay olmayacak. Bu yüzden, her türlü ortama ve duruma karşı kendinizi hazır hissetmeniz gerekecektir. Kilo verme yolculuğunuzda mutlaka kendinizi motive edecek yollar bulmalısınız. Bunlar neler mi?

Gerçekçi Hedefler Belirlemek

Eğer hedefiniz kısa sürede çok fazla kilo vermekse; bu yanlış bir hedeftir. Bu hedefe sağlıklı bir yolla ulaşabilmeniz pek mümkün olmayacaktır. Ayda 10 kilo gibi hedefler kas yıkımına neden olur. Gerçekçi olmayan hedefler ve beklentiler sizi başarısızlığa götürecektir. Eğer hedefinize ulaşamazsanız şevkiniz kırılır ve motivasyonunuzu kaybedersiniz. Unutmayın kilo verme süreci kısa mesafe koşusu değil bir maratondur, kalıcı sonuçlar elde edebilmek için zaman ve çaba gerekir. Kısa sürelerde verdiğiniz kiloları çok kısa sürede geri alırsınız.

Antrenman Partneri Bulmak

Kilo verme serüveninizde sizinle aynı hedefleri olan bir arkadaş bulmanız başarınızda büyük bir fark yaratacaktır. Bir kişiye karşı sorumlu hissetmek sizi yeteri kadar motive edecektir. Üstelik antrenman partneriyle yapılan antrenmanları eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Fotoğraf Albümü Oluşturmak

İlerlemenizi görebileceğiniz bir fotoğraf albümü motivasyonunuz için gerçekten çok iyi olacaktır. Bu konuda yapılan araştırmalarda görsel olarak zayıfladığını takip edebilen kişilerin zayıflama konusundaki motivasyonlarının üst seviyelerde olduğu gözlenmiştir. Bu motivasyon, hedef ağırlığınıza ulaşmada gerçekten size gereken ilhamı verecektir.

Kendini Ödüllendirmeyi İhmal Etmemek

Ödül vaadiyle kim motive olmaz ki? Kilo verme konusundaki kilometre taşlarınız için ilişkili ödüller belirleyin. Kendinize yeni bir kot pantolon alın (mümkünse düşmeyi hedeflediğiniz, halen içine girmekte zorlandığınız bir beden olsun).

Antrenmanlardan sonra masaja gidin. Eşinizle akşam yemeğine çıkın. Kendinize yeni bir eşofman takımı alın, spor ayakkabısı alın…

Ölçeğe Göre Yaşamamak

Evet, ölçümler kilo kaybını izlemenin ve analiz etmenin en somut yoludur, ancak hayatınızı sadece sayılardan ve ölçümlerden ibaret hale getirmeyin. İçtiğiniz suyun, yediğiniz yemeğin hesaplamalarını muhasebeci gibi takip etmeyin. Nihayetinde uzun bir maraton koşacaksınız, bazen kaçırdığınız mesafeleri daha sonra telafi edebilirsiniz. Her gün tartılmayın, bu motivasyonunuzu yanlış yönde etkileyebilir. Haftada bir, hemen hemen aynı zamanda tartılın,

Mükemmeliyetçi Olmamak

Ya hep ya hiç tavrından kurtulun. Bu yaklaşım motivasyon için gerçekten zararlıdır. Hedefler elde edilemeyecek bir hale geldiğinde pes ederiz. Siz kendi sınırlarınız içinde oyunlar oynamaya ve mutlu olmaya çalışın. Hedeflerinizi çok yüksek tuttuğunuzda herhangi birolumsuz durumda hemen havlu atmak isteyeceksinizdir. Mümkün olduğunca sizi bu duruma sokacak beklentilerden uzak durun.