PİLATES

Aletli Pilates
Reformer Pilates

PİLATES

Dünyada bilimsel olarak yayınlanmış (Advanced Journal of Research Dergisi) tek pilates eğitim metodu olan The Pilates Coach eğitim sistemleri Matwork ve reformer egzersizlerin ekipman üzerinde, BOSU ve box(kutu) yardımı ile varyasyonlu ve üyelerimizin seviyelerine göre egzersiz dersleri verilmektedir.

Bunun yanı sıra Anatomi ve biyomekanik, ön pilates egzersizleri (nefes, doğru duruşu bulma, postürel analiz ve bunun sonuçlarına göre program dizaynı, kendi vücut ağırlığını ve mini ball kullanarak) programın tamamını oluşturacaktır..

Uluslararası Sağlık ve Fitness Organizasyonu"nun yapmış olduğu istatistikler neticesinde; antrenman yapan bireylerin % 75'inin istenilen hedefe ulaşamadığı, hedefe ulaşan %25'lik oranın % 90'ının ise bu başarısını bireysel spor danışmanı ile antrenman yaparak elde ettiği görülmüştür.

PİLATES NEDİR?

Joseph Pilates'in kontroloji adını verdiği metodu; zihin ve beden bütünlüğünü öngören denge, nefes ve hareket sisteminin ortak bi çalışmasıdır. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas kuvvetlendiren ve bu esasa dayanan sistemdir.

Düzenli olarak Pilates çalışmak hayatınızın pek çok alanına olumlu yansıyacaktır.

Joseph Pilates, Pilates çalışan bir insanın 10 seansta vücudunda bir değişiklik hissedeceğini söylemiştir.

20 seansta değişikliğin farkına varırsınız, 30 seanstan sonra, daha iyi işleyen bir vücuda sahip olacaksınız.

enel esneklik ve kuvvet değişikliklerini görmek için, Pilates haftada en az üç kez çalışılmalıdır. Maksimum sonuçlar için, tüm hareketlerin tam hızı ve süresi vardır. Yararların görülmesi için, tüm egzersizler kontrolle ve tam vücut farkındalığıyla yapılmalıdır.

PİLATES HEDEFLERİ

 • Duruşun iyileştirilmesi,
 • Tüm enerjinin artırılması,
 • Tüm core bölgesi kaslarının kuvvetlendirilmesi,
 • Daha iyi koordinasyon,
 • Diğer bütün faaliyetlerin iyileştirilmesi,
 • Atletik performansın arttırılması,
 • Daha iyi konsantrasyon.

 • Hamile Pilatesi eğitimlerini, Uluslararası Sertifikalı The Pilates Coach Taylan Peker vermektedir. Üyeye ayrıntılı bir postür analizi ile kişiye özel pilates programı uygulanmaktadır. Ayrıntılı bilgi çin lütfen bize ulaşınız.
 • Hamilelikte döneminde egzersizin yararları yıllardır zaten bilinir ve önerilir. Son yıllarda bu egzersizlere bir alternatif olarak pilates de yaygınlaşmaktadır. Çeşitli özel merkezlerde pilates eğitimi verilmektedir. Geçtiğimiz aylarda sağlık bakanlığının da önermesi ve desteklemesiyle bazı devlet hastanelerinde hamilelere pilates eğitimi verilmektedir, bu sayede normal doğumun kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
 • Pilates hamile olan veya olmayan kadınların hatta erkeklerin yapabildiği çeşitli akıcı, dengeli hareketler ve nefes alıp vermeler ile vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda rahatlama, gevşeme sağlayan hareketler bütünüdür. İsmini bu hareketleri geliştiren kişinin soyadından Joseph Pilates'den almıştır. (Doğru yazılışı plates değil, "pilates"dir.)Pilates egzersizlerinde çeşitli büyüklükte toplar, sopalar, yastıklar ve hafif ağırlıklar kullanılır. Hamile olanların veya olmayanların her sporda olduğu gibi platesi de yetkili uzmanlar denetiminde yapması gerekir aksi taktirde önemli rahatsızlıklar ve sakatlanmalar olabilir. Hamile bayanların doktorlarından izin almadan ve gebeliğin durumu hakkında bilgi sahibi olmadan plates yapmaları kesinlikle önerilmez. Hamileliğin her ayında yapılabilmektedir ancak gebeliğin ayına göre hareketler değişmektedir.

 • Her sporda olduğu gibi pilates yapanlarda da vücutta artan endorfin hormonu fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlar, hamile bayanların kendilerini hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak daha rahat ve güçlü hissetmelerini sağlar.
 • Hamilelikte en sık rastladığımı şikayetlerden olan bel-sırt ağrılarını bu bölgeleri güçlendirerek azaltır.
 • Hamilelerin karın kaslarını güçlendirir ve denge-konsantrasyon kontrolünü arttırır bu sayede anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre olur, bebeğin doğumuna daha iyi yardımcı olur.
 • Anne doğum sırasında gerekli soluma ve gevşemeleri daha güzel yapabilir.
 • Doğumdan sonra vücudun ve karın bölgesinin normale dönmesini hızlandırır.
 • Kol ve bacaklardaki ödem ve şişlikler azalır.
 • Pilatesin gebelik üzerine faydalı etkilerini kanıtlayacak bilimsel çalışmalar henüz yapılmamıştır. Pilatesin gebelik ve doğum konusunda faydaları bir çeşit "egzersiz" olmasından dolayı tahmin edilen faydalarıdır. Uygun egzersizlerin gebelik ve doğum üzerine olan faydaları yıllardır bilinmektedir, plates de bir çeşit egzersizdir ve egzersiz dışında zarar verebilecek herhangi bir bölüm içermemektedir. Bu nedenle hamilelere ve doğumdan sonra annelere plates ve uygun diğer egzersizler doktor ve egzersiz uzmanları kontrolünde olmak şartıyla önerilmektedir.

Bu hİzmetle İlgİlenİyosanız.